Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Renáta Kolenčíková na facebooku
9. decembra 2016 Správy Nitra od NitraDen.sk© NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.

Kolenčíková chce predložiť poslancom návrh etického kódexu, pozrite sa, čo je v ňom

Nezávislá poslankyňa Mestského zastupiteľstva v Nitre Renáta Kolenčíková chce na najbližšom zasadnutí MsZ predložiť návrh etického kódexu.

Návrh, ktorý chce poslankyňa predložiť na zasadnutí Mestského zastupiteľstva v Nitre, ktoré sa bude konať vo štvrtok 15. decembra 2016, nesie názov „Etický kódex voleného predstaviteľa samosprávy mesta Nitry“.

Kolenčíková predloží poslancom plné znenie etického kódexu, ktorého cieľom je „definovať etické princípy a štandardy správania, ktorých dodržiavanie sa vyžaduje od volených funkcionárov a ktoré občania od voleného predstaviteľa očakávajú pri plnení ich povinností, a tiež informovať občanov o týchto štandardoch.“

V kódexe sú zadefinované základné ustanovenia, prvenstvo práva a verejného záujmu, etické princípy, konflikt záujmov, deklarácia majetkových či finančných pomerov, vzťahy k médiám, dary a zákaz korupcie, nezlúčiteľnosť funkcií, zneužitie funkcie verejného činiteľa, kontrola, zverejnenie rozhodnutí a informácií a ďalšie.

V rámci vzťahov k médiám sa v kódexe napríklad uvádza, že: „Volený predstaviteľ v záujme napĺňať právo občanov na informácie, uvedomujúc si, že média sú najdôležitejším prvkom vzťahov k verejnosti nadväzuje kontakty so všetkými dostupnými médiami bez ohľadu na politické zameranie, najmä bez ohľadu na svoje osobné preferencie.“

Podľa návrhu kódexu sa má predstaviteľ zdržať akéhokoľvek konania, ktoré zákon definuje ako korupčné alebo nelegálne. Ak sa o takomto konaní dozvie, je povinný oznámiť túto skutočnosť príslušným orgánom.

„Z titulu svojej funkcie volený predstaviteľ neprijíma ani nevyžaduje pasívne ani aktívne žiadne dary, služby, finančné prostriedky ani iné výhody s cieľom osobného obohatenia sa,“ dopĺňa kódex.

Celé znenie návrhu etického kódexu, ktorý predloží poslankyňa Renáta Kolenčíková, si môžete prečítať na webovej stránke mesta.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X