Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
kniha_Zobor_vizuál
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
1. decembra 2014 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skImrich Točka Imrich Točka

Vo štvrtok bude verejnosti predstavená nová kniha ZOBOR

Kniha, v ktorej sa profesor Imrich Točka zameral na históriu Zobora, bude nitrianskej verejnosti predstavená vo štvrtok 4. decembra o 17,00 v Literárnom klube Janka Jesenského v Ponitrianskom múzeu.

Kniha bude svojim obsahom unikátna, pretože problematika histórie tejto mestskej časti doposiaľ nikdy nebola komplexne zdokumentovaná. Čitatelia sa tu dozvedia podstatné fakty o histórii osídlenia, pamiatkach, taktiež aj o zoborskom vinohradníctve, školstve a liečiteľstve. Samostatná kapitola knihy je venovaná aj slávnym zoborským hostincom, vinárňam a reštauráciám. Autor nezabudol ani na slávne novodobé osobnosti, ktorých život a práca boli zásadným spôsobom spojené so Zoborom. Autor navyše pripravil aj zaujímavý bonus. Súčasťou knihy bude aj strieborná replika vzácnej pečate zoborského kláštora zo 14. storočia.

Zobor_mozajka

Autor prof. Imrich Točka vysvetľuje: „Benediktínski mnísi, žijúci v zoborskom kláštore mali na osídľovanie Zobora zásadný vplyv. Kresba pečate zoborského kláštora z roku 1341 je vzácnou pamiatkou, ktorá dokazuje, že zoborský kláštor bol už v období benediktínov rešpektovanou inštitúciou. Vložením striebornej repliky tohto vzácneho historického artefaktu chcem dať mojim čitateľom väčšiu pridanú hodnotu a upozorniť ich na nesmiernu dôležitosť a vzácnosť tejto historickej pamiatky.“

Kniha ZOBOR je výsledkom autorovho sedemročného bádania v historických dokumentoch, archívoch a knižniciach. Ako informačný kanál tiež poslúžili stretnutia a rozhovory so žijúcimi pamätníkmi života na Zobore v prvej polovici 20. storočia a ich potomkami.

K obsahu knihy sa vyjadruje aj predseda Zoborského skrášľovacieho spolku Ing. Ján Kratochvíl: „Som nesmierne rád, že táto kniha vznikla. Svojim obsahom je toto dielo unikátne, pretože história Zobora doposiaľ nikdy nebola takto komplexne zdokumentovaná. Autor podrobne obrazom a textom zdokumentoval aj všetky najvzácnejšie sakrálne a technické pamiatky. Obyvatelia Zobora, ale aj jeho návštevníci, takto získajú aj akéhosi sprievodcu, ktorý ich upozorní a vysvetlí tajomstvá objektov, okolo ktorých doteraz nevedomky bez povšimnutia iba prechádzali.“

Viete

  • prečo sa Zobor volá Zobor?
  • kto boli prví obyvatelia Zobora?
  • ako v minulosti vyzeral zoborský kláštor?
  • kde bola prvá zoborská škola, nemocnica, lekáreň, krčma?
  • kedy boli postavené zoborské kasárne?
  • ako vzniklo zoborské jazierko?
  • kto a ako vyhodil do povetria Miléniový pamätník na Pyramíde?
  • odkiaľ pochádza železný kríž umiestnený nad Svoradovou jaskyňou?
  • kedy bol otvorený amfiteáter?
  • odkedy premávala lanovka?

 Horizon33_2014-12-1_9-26-21

Odpovede sa dozviete v novej knihe prof. Točku ZOBOR

O autorovi:

Prof. Ing. Imrich Točka, CSc., sa narodil v roku 1941 v Nitre – Chrenovej. Je absolventom Vysokej školy poľnohospodárskej v Nitre. Od ukončenia vysokoškolského štúdia pôsobil ako pedagóg na dnešnej Slovenskej poľnohospodárskej univerzite. Vo svo-jej záujmovej činnosti sa zameriava na históriu, numizmatiku a kampnológiu.

V roku  2002 spracoval a vydal knižnú publikáciu venovanú histórii svojho rodiska, Tormoš – Chrenová, dejiny obce. Pri príležitosti šesťdesiateho výročia posviacky kostola v Chrenovej v roku 2003, napísal publikáciu. Farský kostol sv. Martina v Nitre – Chrenovej, ktorá vyšla aj v druhom rozšírenom vydaní v roku 2013. V roku 2006 vyšla jeho knižná publikácia Z minulosti Chrenovej, v ktorej publikoval množstvo originálnej historickej fotodokumentácie z rôznych oblastí spoločenského a hospodárskeho života bývalej  obce od konca 19. storočia až po jej včlenenie do Nitry. Svojmu rodisku venoval aj ďalšie dve publikácie Zo starej Chrenovej veselo i vážne (2009) a História ochotníckeho divadla v Nitre –  Chrenovej (2011). Za uvedené príspevky k regionálnej histórii mu bola udelená v roku 2011 Cena primátora mesta Nitry. Zaslúžil sa aj o nájdenie najstaršej kultúrnej pamiatky Chrenovej, barokovej sochy Krista z polovice 18. storočia. Jej osudy spracoval v publikácii Socha Krista trpiteľa – najstaršia kultúrna pamiatka Chrenovej (2012).

V záujmovej činnosti sa venuje numizmatike, hlavne medailérstvu. Je dlhoročným predsedom pobočky Slovenskej numizmatickej spoločnosti v Nitre. V roku 2010 vyšla jeho knižná publikácia Nitra na medailérskych pamiatkach. Pri príležitosti Cyrilometodského jubilea v roku 2013 sa podieľal v spoluautorstve na vydaní publikácie Cyrilo – Metodská misia na medailách.

Okrem numizmatiky sa dlhodobo venuje aj štúdiu problematiky zvonov. V roku 2012 vyšla jeho publikácia z oblasti kampanológie pod názvom Nitrianske zvony. Je výsledkom jeho dlhoročného výskumu v tejto oblasti  a príspevkom k poznaniu histórie a súčasného stavu zvonov na území mesta Nitry.

Hodnotným príspevkom z oblasti histórie nitrianskeho regiónu je jeho zatiaľ posledná vydaná publikácia Nitrianske poľovníctvo, v ktorej spracoval vývoj obhospodarovania a lovu poľovnej zveri a organizáciu poľovníctva v nitrianskom regióne od najstarších čias až po súčasnosť. Vyšla v minulom roku.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X