Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Dab kniha titulka vyrocie.jpg
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: DAB Nitra
24. októbra 2019 Správy NitraPR od NitraDen.skTS NitraDeň.sk Diskusia()

Kniha Divadlo Andreja Bagara 70 prinesie čitateľom množstvo zaujímavostí a faktov

Knihu prináša Divadlo Andreja Bagara (DAB) v Nitre spolu s Divadelným ústavom pri príležitosti 70. výročia svojho vzniku.

Výročná kniha je venovaná histórii divadla, ktorá je rozpracovaná na 320 stranách a dokumentuje ju viac ako 500 fotografií. Spolupracovalo na nej sedem autorov (Miroslav Ballay, Slavka Civáňová, Jaroslav Dóczy, Walter Nagy, Peter Oravec, Miro Zwiefelhofer, Marta Žilková, graficky knihu pripravil Marek Kianička) a viac ako 20 spolupracovníkov.

Prináša množstvo faktografických údajov, ktoré zaujmú odborníkov, ale aj veľa zaujímavostí a dodnes neznámych, či nepublikovaných informácií, ktoré budú určite pútavé aj pre širokú verejnosť. Dá sa povedať, že je to unikátny projekt. Pracovalo sa na ňom intenzívne asi rok a pol. Publikácia prináša bohatý fotografický materiál. Okrem známych inscenácií a osobností sú v ňom aj rôzne archívne dokumenty zo života divadla, skeny plagátov, návrhov kostýmov, makiet či fotografie zo stavby novej budovy divadla,“ uviedla spoluautorka publikácie Slavka Civáňová.

Zaujímavosti z knihy

Čitatelia sa vďaka knihe dozvedia množstvo zaujímavostí a to dokonca také, ktoré doteraz neboli zverejnené, prípadne neboli publikované v takejto súhrnnej podobe. V knihe sa nachádzajú aj logá, ktoré divadlo od roku 1949 používalo a dokonca v nej čitatelia nájdu originálnu pozvánku na otvorenie divadla 20. decembra 1949, ktorú podľa slov Slavky Civáňovej objavili v archíve. Pozvánka lákala divákov na otvorenie venované 70. narodeninám Stalina.

K raritám patrí aj veľmi zaujímavý výkaz, pravdepodobne obchodného oddelenia, ktorý vykazuje prvých päť rokov existencie divadla a obsahuje všetky uvedené premiéry, počet zrealizovaných predstavení, počet predaných lístkov i tržby. Je to teda úplne dokonalý prehľad fungovania prvých rokov divadla,“ doplnila Civáňová.

Uvedenie knihy Divadlo Andreja Bagara 70 do života sa bude konať počas slávnostného galavečera v piatok 25. októbra vo Veľkej sále DAB, krstnou mamou bude herečka a niekdajšia riaditeľka DAB Hilda Augustovičová. Knihu bude možné kúpiť priamo na galavečere a neskôr v pokladnici DAB, v predajni Divadelného ústavu Prospero a vo vybraných kníhkupectvách.

Kniha dab výrocie.jpg
Foto: DAB Nitra

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X