Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Svoradova jaskyňa
ilustračné foto: Svoradova jaskyňa na Zobore
1. apríla 2019 Zaujímavosti od NitraDeň.skwww.nitra.eu Diskusia()

Keby Svoradova jaskyňa vedela rozprávať, ožili by zaujímavé legendy. Počuli ste o tomto príbehu?

Legenda, ktorá sa spája so Svoradovou jaskyňou na Zobore, je pomenovaná po biskupovi Maurovi, práve jemu je totižto vznik legendy pripisovaný.

Legenda vznikla v roku 1064, no originálny text sa nezachoval, známe sú len viaceré odpisy, ktoré vznikli v neskoršom období. Ako uvádza Turistické informačné centrum v Nitre: „Za najvydarenejší sa považuje mníchovský kódex z 15. storočia.“ Možno už tušíte, že hrdinami legendy sú sv. Svorad a sv. Benedikt.

Ako sa píše na webe TIC Nitra, benediktínsky mních zoborského kláštora Svorad sa podľa vzoru palestínskeho opáta Zosima uchýlil do jaskyne, kde sa venoval pustovníckemu spôsobu života. Podľa legendy Svorad v pôstnom období zjedol len 40 orechov, ktoré mu dal zoborský opát Filip. Na 40 dní trvajúci pôst mal teda jeden orech za deň. Taktiež sa hovorí, že telo si obmotal železnou reťazou, ktorá do neho postupne vrastala. Hovorí sa aj to, že sedával na dubovom kláte, kde bol obkolesený ostrím tŕstím. Keď jeho telo premohol spánok a naklonilo sa na ktorúkoľvek stranu, tŕstie ho bolestivo poranilo, a tak sa prebral zo začínajúceho spánku. Traduje sa tiež, že na hlavu si kládol drevenú korunu, na ktorej boli zo štyroch strán pripevnené štyri kamene. Keď sa mu ospalá hlava naklonila, udrela sa o kameň.

Podľa legendy sa Svorad stretol aj s anjelom. „Jedného dňa oslabený namáhavou prácou v lese a prísnym pôstom náhle stratil vedomie. Asi by na odľahlom mieste aj skonal, avšak našiel ho mladík, čo vyzeral ako anjel a odniesol ho naspäť do kláštora,“ uviedla stránka nitra.eu.

O tomto zázračnom skutku porozprával Svorad svojmu žiakovi, ktorým bol Benedikt a po smrti svojho učiteľa sa rozhodol stať rovnako pustovníkom.

„Uchýlil sa na pusté miesto pri dnešnej Skalke pri Trenčíne. Po troch rokoch asketického života Benedikta prepadli traja lupiči a zabili ho. Mŕtve telo mnícha hodili do Váhu. Po roku od nešťastnej udalosti ľudia na brehu rieky zbadali orlicu, ktorá sústredene hľadela na jedno miesto. Presne tam našli neporušené pustovníkovo telo. S veľkými poctami ho pochovali v katedrálnom dome sv. Emeráma v Nitre po Svoradovom boku. Oboch mužov v roku 1083 vyhlásili za svätých,“ uvádza sa na webovej stránke Turistického informačného centra v Nitre.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X