Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kastiel malanta.jpg
4
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
koláž WbN - nitrianskehrnciarovce.sk/SITA
28. januára 2016 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skWebnoviny.sk

Kauza kaštieľ Malanta: Zruší Jahnátek pochybný predaj?

Pochybný predaj národnej kultúrnej pamiatky bude schvaľovať ministerstvo pôdohospodárstva. Na otázky týkajúce sa toho, že nie všetci záujemcovia o obhliadku si mohli kaštieľ prezrieť, Jahnátek reagoval tým, že to bola chyba Agrokomplexu. Riaditeľ Agrokomplexu Eduard Krcho sa vyjadril, že všetci seriózni záujemcovia o kúpu si nehnuteľnosť mohli pozrieť.

Štátny podnik Agrokomplex Výstavisko Nitra vyhlásil pred Vianocami verejnú súťaž na odpredaj kaštieľa v Malante, do ktorej sa zapojili tri subjekty. Ako informoval hovorca Agrokomplexu Martin Lužbeťák, najvyššia ponuka bola 959 900 eur. O tom, ktoré subjekty sa do verejnej súťaže zapojili, Agrokomplex odmietol poskytnúť informácie. Podľa zákona o ochrane pamiatkového fondu musí každý, kto predáva kultúrnu pamiatku, ponúknuť jej predaj najskôr ministerstvu kultúry.

Spôsob, akým sa celá obchodná súťaž realizovala, vyvoláva dojem nekorektného predaja. Agrokomplex totiž obchodnú súťaž zverejnil len týždeň pred Vianocami na svojej stránke a v jednom zo slovenských denníkoch. Obchodná súťaž trvala len mesiac, čo považuje Agrokomplex za dostatočne dlhý čas. Zarážajúce na priebehu súťaže je, že počas druhého oficiálneho dňa obhliadky neboli záujemcovia o obhliadku kaštieľa do objektu vpustení. Zisťovali sme, aký názor má na tento fakt riaditeľ Agrokomplexu Eduard Krcho, ktorý uviedol, že „seriózni záujemcovia o kúpu nehnuteľnosti si mali možnosť kaštieľ pozrieť a nikto z nich sa na nič nesťažoval.“

NITRA: Medzinárodný Strojársky veľtrh 2015
Riaditeľ Agrokomplexu Eduard Krcho tvrdí, že zákon porušený nebol. Foto: SITA

S rovnakou otázkou sme sa obrátili aj na ministerstvo pôdohospodárstva, pod ktoré Agrokomplex patrí. „Ministerstvo predbežne súhlasilo s odpredajom nadbytočného majetku, avšak najskôr musí schváliť výsledok obchodnej verejnej súťaže a návrh zmluvy. Definitívne stanovisko zaujme po preštudovaní spomenutých dokumentov,“ uviedol pre Webnoviny.sk hovorca rezortu Peter Hajnala. Minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek sa vyjadril, že Agrokomplex urobil chybu, keď odmietol dovnútra kaštieľa vpustiť záujemcov o obhliadku spomedzi médií. Minister dodal, že kaštieľ mal možnosť vidieť a podľa jeho slov je v dezolátnom stave, takže si bude vyžadovať rekonštrukciu.

Minister pôdohospodárstva ¼ubomír Jahnátek po skonèení rokovania 82. schôdze vlády SR. Bratislava, 6. november 2013. Foto: SITA/Ján Slovák
Ľubomír Jahnátek považuje odmietnutie sprístupnenia , nehnuteľnosti záujemcom o obhliadku za chybu Agrokomplexu. Foto: SITA

Zisťovali sme tiež stanovisko Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ). Hovorkyňa Daniela Bolech Dobáková nám odporučila, aby sme sa s otázkami obrátili na ministerstvo pôdohospodárstva, „ktoré môže v celej veci promptne konať“. Zároveň dodala: „Na mieste je otázka, či práve ministerstvo neplánuje v tejto súvislosti zrealizovať okamžitú kontrolu vzhľadom na informácie o neštandardne nastavenom procese predaja, ktoré ste nám poskytli.“ Ministerstvo však v tom, že sa predaj realizoval neštandardným spôsobom, zrejme problém nevidí. Dobáková nás odkázala aj na Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO), ktorý sa však vyjadril, že „dohliada nad procesom vynakladania finančných prostriedkov na nákup tovarov, služieb a stavebných prác.“ Hovorca ÚVO Ján Mažgút ďalej vysvetlil: „Z uvedeného vyplýva, že úradu neprináleží a nie je vecne príslušný riešením predaja.“

Img_1641.png
Predaj nehnuteľnosti priamo vykonáva Medek, ekonomický riaditeľ Agrokomplexu

Klasicistický kaštieľ slúžil ako letné sídlo panstva, v priebehu rokov ho vlastnili viaceré rodiny. V rokoch 1976 – 1982 schátranú budovu obnovili na reprezentačné účely Agrokomplexu. Park kaštieľa je doplnený fontánou so sochou ženy od sochára Jána Kulicha, pieskovcovým reliéfom Láska od sochára Rudolfa Pribiša a viacerými drobnými plastikami. Dve sochy Pomony (ochrankyne úrody) sú od Tibora Bártfaya. Sochy a vnútorné zariadenie kaštieľa neboli predmetom súťaže.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X