Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kaštieľ Šaľa
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Google maps
23. mája 2022 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.sksala.sk Diskusia()

Kaštieľ v Nitrianskom kraji láka na deň otvorených dverí, návštevníkov čaká zaujímavý program

V šalianskom kaštieli sa naučíte písať s brkom, uvidíte výstavu mesta či si budete môcť vychutnať prehliadku archívu.

Milujete históriu Nitrianskeho kraja a kaštele? Nezmeškajte deň otvorených dverí (DOD) kaštieľa v Šali, ktorý sa nekoná každý mesiac.

Kaštieľ privíta návštevníkov už vo štvrtok 9. júna a piatok 10. júna. V priestoroch bude prebiehať výstava hospodárstva v dejinách regiónu a Šale v súčasnosti vs. v minulosti.

Program DOD

Program myslel na dospelých i detských návštevníkov. Naučíte sa, ako písať s brkom či si vyhotoviť pritlačenú pečať. Nebude chýbať prehliadka objektu archívu, súťaž v skladaní archívnych škatúľ či skladanie puzzle z kópií dokumentov.

Školské skupiny sa musia vopred nahlásiť. Každý návštevník kaštieľa bude odmenený diplomom z archívnej praxe. Vstup je zdarma.

Krátka história kaštieľa

V roku 1586 kráľ Rudolf II. daroval panstvo Šaľa jezuitom, aby tam zriadili kolégium na výchovu a vzdelávanie rehoľného kňazského dorastu. Stavebné práce začali v roku 1604. Prvým rektorom kolégia bol Alfonz Carillo. Študovali tam stovky žiakov a krátko ich vyučoval aj zakladateľ Trnavskej univerzity a ostrihomský arcibiskup Peter Pázmaň.

O niekoľko rokov neskôr povstanie Štefana Bočkaja vyhnalo jezuitov z kaštieľa a jeho okolia. Zákon z roku 1606 zakazoval jezuitom vlastniť majetky a novým majiteľom šalianskeho kaštieľa sa stal ostrihomský arcibiskup. Od roku 1793 sa k budove dostala Prefektúra verejnozákladinných majetkov dištriktu Šaľa, ktorá sa postarala o rekonštrukciu a rozšírenie objektu.

Na začiatku 19. storočia sa byty v budove prenajímali inžinierom či staviteľom trate Viedeň – Budapešť. Po vzniku Československej republiky v kaštieli sídlili úrady, väznica, škola či byty úradníkov. Po znárodnení majetkov po druhej svetovej vojne začal úpadok budovy, pretože nenašla využitie.

V 60. rokoch bol kaštieľ v dezolátnom stave a s rekonštrukciou sa začalo až v roku 1963. Oprava strechy skončila až v roku 1974. Ďalšou väčšou rekonštrukciou prešla budova v rokoch 1998 – 2008.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X