Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kandidati na zupana nsk 1.jpg
4
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
26. októbra 2017 Rozhovory od © NitraDen.sk Diskusia()

Kandidáti na župana NSK odpovedali na otázky: Ako vnímajú kraj v súčasnosti a na čom by chceli popracovať?

V sobotu 4. novembra sa budú konať voľby do VÚC 2017. Na nasledujúce štyri roky si zvolíme predsedov samosprávnych krajov i župných poslancov. Kandidátov na župana sme preto oslovili, aby nám odpovedali na otázky ohľadom kraja. Zareagovali len piati z nich – Milan Belica, Iván Farkas, Renáta Kolenčíková, Peter Oremus a Milan Uhrík. V prvej časti rozhovoru odpovedali na to, ako kraj vnímajú a čo by chceli v budúcnosti zmeniť.

Ako vidíte fungovanie NSK v súčasnosti?

Milan Belica: Veľmi pozitívne – ako najlepšieho samosprávneho kraja na Slovensku v rozhodujúcej oblasti: v zodpovednom hospodárení a z neho vyplývajúcej výbornej finančnej kondícii.

Je už mediálne známe, že NSK má podľa analýz nezávislého ekonomického inštitútu INEKO dlhodobo najlepšie finančné zdravie zo všetkých samosprávnych krajov Slovenska a jeho výbornú finančnú kondíciu a najzodpovednejšie hospodárenie (ako jediný zo všetkých krajov dosiahol NSK hodnotenie nad 5 z možných 6) potvrdili aj výsledky najnovšej analýzy inštitútu INEKO zverejnené v týchto dňoch. Táto výborná finančná kondícia kraja umožnila dosiahnuť nárast majetku, ktorý dostal NSK do správy od občanov, za toto volebné obdobie z 310 miliónov eur v roku 2013 na súčasných takmer 348 miliónov eur. Zodpovedné hospodárenie NSK sa prejavilo v úspešnej realizácii kľúčových projektov v rozhodujúcich oblastiach kompetencií NSK: V doprave, v raste a rozvoji kvalifikovanej pracovnej sily, v sociálnych službách, v zdravotníctve, v kultúre, cestovnom ruchu a športe.

Iván Farkas: Nie je najhoršie. Napriek tomu je veľa vecí, ktoré sa môžu a musia zlepšiť. Napríklad koordinácia činnosti medzi vedením župy a vedením Úradu NSK. Alebo zariadenia v zriaďovateľskej pôsobnosti NSK prejavujú málo ochoty uchádzať sa o nenávratný príspevok z fondov EÚ. Alebo, čo je omnoho horšie, ich snaha je tlmená zo strany úradníkov Úradu NSK.  Máme takú odozvu od riaditeľov niektorých zariadení. Ak máme možnosť získať lacné peniaze, resp. peniaze zadarmo, musíme ich využiť a takéto tendencie eliminovať. Slovensko sa tým dostane tam, kde bolo ku koncu predchádzajúceho programového obdobia: veľa finančných prostriedkov bolo nevyčerpaných. Nemôže to byť záujem nikoho.

Renáta Kolenčíková: Nitriansky samosprávny kraj je od začiatku svojho fungovania, t. j. od roku 2002 celý prepolitizovaný. Všetko, čo sa deje, je na pokyn lídrov politických strán. Pred zastupiteľstvom si predsedovia strán sadnú s predsedom kraja a dohodnú sa na hlasovaní. Všetky odborné pozície sú obsadzované na základe politických dohôd, bez odbornosti. Veľmi zlý postup. Zmena v Nitrianskom samosprávnom kraji je nie potrebná, ale je nutná!

Peter Oremus: NSK funguje ako anonymná inštitúcia. Obyvatelia nijako nepociťujú jej úžitok a mnohí dokonca žiadajú jej zrušenie. NSK sa zbavuje svojho majetku a základné kompetencie, ktoré jej vyplývajú zo zákona odovzdáva do rúk súkromníkov.

Milan Uhrík: Nitriansky kraj pod vedením župana Belicu už úplne skostnatel. Ľudia v kraji netušia, čo VÚC robí a ako veľmi by im kraj mohol pomôcť, ak by sa rozbehol a naplno využíval všetky svoje kompetencie. Nitriansky samosprávny kraj ovládla skrz-naskrz politická mafia zložená najmä z nominantov SMER-u a KDH.

Títo politickí dinosauri sa v honbe za funkciami a rôznymi výhodami neštítia už vôbec ničoho. Slovenská SNS sa spojila s maďarským MOSTOM-HÍD, kresťanské KDH vytvorilo koalíciu s liberálnou SaS a spoločne nominovali kandidátov, ktorí mali byť už dávno na politickom dôchodku. Tieto ich politické kšefty už teraz jasne ukazujú, že im vôbec nejde o kraj, o jeho rozvoj, o jeho obyvateľov a o principiálne hodnoty. Ide im len o to, aby si udržali svoje pozície a za každú cenu zachránili rokmi zabehnutý systém vzájomných dohôd a kšeftov.

Ján Greššo, László Hajdu a Ján Marko sa – napriek tomu, že boli dvakrát oslovení mailom – nevyjadrili.

Čo si myslíte, na čom by sa malo v kraji popracovať najviac?

Milan Belica: V ostatnom období sa v súvislosti s cestami v správe kraja vyskytol problém: kamióny zvážajúce materiál na výstavbu automobilky spoločnosti Jaguar Land Rover neoprávnene používajú na prepravu cesty 2. a 3. triedy a poškodzujú ich. Na vzniknutú situáciu som okamžite reagoval rokovaním so starostami dotknutých obcí a spoločnosťou MH Invest, ktorá prisľúbila dať cesty po skončení zvážania materiálu, čo by malo byť do konca roka, do pôvodného stavu. V súčasnosti prebieha s touto dodávateľskou spoločnosťou rokovanie o oprave konkrétnych úsekov poškodených ciest.

Iván Farkas: Je potrebné výrazne zlepšiť proporcionalitu rozdelenia zdrojov NSK a EÚ medzi jednotlivými regiónmi na území NSK. Niektoré sa výrazne rozvíjajú, iné výrazne zaostávajú. Nemôže byť záujmom nikoho, aby sa nožnice ďalej roztvárali. Lebo keď ich ponecháme napospas, zaostávajúce regióny župy nebudú schopné ďalej sa rozvíjať, mladí ich opustia a s konečnou platnosťou sa vyľudnia.

Renáta Kolenčíková: Samosprávny kraj po decentralizácii štátnej správy funguje už 16. rok. Podľa môjho názoru je potrebné po toľkých rokoch pripraviť na úrovni štátu a odborníkov na verejnú správu novelizáciu zákona 416/2001 o prechode kompetencií na mestá a obce. Život a vývoj na Vyšších územných celkoch za toľko rokov fungovania priniesol veľa dôležitých podnetov, ktoré je potrebné legislatívne upraviť.
Ak sa zameriam na Nitriansky samosprávny kraj, tak tento treba v prvom rade odpolitizovať. Ďalej je to kompetentnosť, z titulu čoho je nutné na odborné pozície postaviť ľudí, ktorí sú odborne a profesijne zdatní a rozumejú danej problematike. Veľmi dôležitá je transparentnosť a to bez korupcie a klientelizmu.

Peter Oremus: Najdôležitejšie je, aby táto anonymná inštitúcia začala slúžiť ľuďom. Kompetencie, ktoré jej zo zákona vyplývajú sú veľmi dôležité a značnou mierou vplývajú na kvalitu života obyvateľov. Preto je najdôležitejšie, aby župa maximálne využívala svoje prostriedky v prospech zvyšovania kvality života jej občanov.

Milan Uhrík: Jednoznačne treba zlepšiť v prvom rade efektivitu riadenia samotného Úradu Nitrianskeho samosprávneho kraja. Ako riaditeľ Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja som dokázal viesť prakticky totožný úrad oveľa dynamickejšie a efektívnejšie.

Kým na úrade VÚC v Banskej Bystrici mi stačilo len 14 vedúcich oddelení, na úrade VÚC v Nitre ich je až 47! Tieto umelo vytvorené vedúce pozície v Nitrianskom kraji slúžia len na umiestňovanie politických nominantov. Ročne minie tento byrokratický kolos v Nitre na mzdy a rôzne odmeny až 5,2 milióna eur, pričom v Banskej Bystrici minul úrad pod mojím vedením na mzdy a odmeny len 2,5 milióna eur ročne, t. j. menej ako polovicu v porovnaní s Nitrou.

Budem musieť tvrdo zefektívniť prácu úradníkov a očistiť kraj od politickej mafie a oligarchie, ktorá ho v súčasnosti ovláda. Že to tak naozaj je dokazuje už len samotný fakt, že predražené verejné obstarávania na župe má na starosti syn SMER-áckeho ministra Richtera.

Ján Greššo, László Hajdu a Ján Marko sa – napriek tomu, že boli dvakrát oslovení mailom – nevyjadrili.

Čoskoro publikujeme aj názory kandidátov na ďalšie témy.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X