Kam sa ukryť v prípade mimoriadnej udalosti? Pozreli sme sa do dvoch nitrianskych krytov
Slovensko zabezpečuje ukrytie pre obyvateľov vo viacerých typoch krytov. K dispozícii sú odolné a plynotesné úkryty a jednoduché úkryty, ktoré sú budované svojpomocne.
Odolných a plynotesných úkrytov je celkom 1 634. Jednoduchých je podstatne viac, konkrétne 308 407 úkrytov. Čo sa týka kapacity, odolné a plynotesné úkryty sú pre 297 639 osôb. Jednoduché až pre 7 793 000 občanov.
Ako je to v Nitre? Tu máme 50 ochranných stavieb. Z toho jedna je odolným úkrytom a zvyšné sú plynotesné. Celková kapacita týchto päťdesiatich úkrytov je 5 489 osôb. V rámci doplnkovej formy sa obyvatelia ukrývajú aj v svojpomocne budovaných krytoch, tých máme v Nitre 3 768. Tieto kryty poskytnú útočisko 251 478 obyvateľom.
Napriek tomu, že kapacita úkrytov je väčšia než počet obyvateľov, nie je ich nadpočet. Stratégia zabezpečovania ukrytia v jednoduchých úkrytoch budovaných svojpomocne spočíva v tom, že sa do stavu pohotovosti neuvádzajú všetky. „Nebudú sa spohotovovať tie, ktoré sú priamo v ohrozenom území. Robí sa výber a, samozrejme, je to limitované aj časom spohotovenia. To znamená, že dvanástou hodinou by mal takýto úkryt dokázať prijať osoby na ukrytie, pokiaľ nebudú opatrenia splnené, môže sa teda rátať, že nebude naplnený celkový počet,“ objasnil Tibor Haraslín z Odboru krízového riadenia Ministerstva vnútra SR.
Stav úkrytov by mal byť kontrolovaný v pravidelných intervaloch. Podľa slov Haraslína ide pri kontrole o bezpečnostné záležitosti, čiže odborné prehliadky vyhradených technických zariadení, ktoré sú elektrické, plynové a tlakové. „Predpoklad je taký, že zhruba raz za tri roky by sa mala vykonať odborná prehliadka každého tohto zariadenia. Závisí to, samozrejme, od finančných možností a od stavu konkrétnej stavby. Sú to záležitosti, ktoré v podstate vyplývajú z údržby a prevádzky stavieb v súlade so stavebným zákonom a správou budov,“ povedal Haraslín.
Pri každej mimoriadnej situácii sa však nezabezpečuje ukrytie. Ak by takáto situácia nastala, občania by boli včas vyrozumení, aké opatrenia sa na danom území vykonávajú. V prípade, že by prišlo k príkazu na zabezpečenie alebo vykonanie ukrytia, mali by sa čo najskôr ukryť v najbližšom priestore. Platí to však len v prípade, ak sú kryty spohotovené. Celý proces spohotovenia má totiž svoj čas i prípravu.
„Nedá sa povedať, že ak by nastala mimoriadna udalosť, tak je úkryt pripravený, to nie je pravda. Musí sa to pripraviť. Pri mimoriadnej udalosti v mieri nie je vždy možné nastúpiť do úkrytu a zabezpečovať ukrytie,“ vyjadril sa Haraslín. Dôvodom je, že úkryty sa využívajú dvojúčelovo.
Zoznam úkrytov nie je verejný, ale podklady zabezpečovania ukrytia je možné nájsť na okresných úradoch aj na orgáne štátnej správy. Tá vedie prehľad o odolných a plynotesných úkrytoch. Na meste je zas možné nájsť zoznam úkrytov, ktoré sú budované svojpomocne.
Ako je to v rámci nášho mesta? „Väčšinou sú dislokované v Starom meste, napríklad na Štefánikovej, Hodžovej, Krčméryho, pri Červenom kríži, na Štúrovej ulici, na Wilsonovom nábreží,“ povedal Rastislav Brázdil z Odboru krízového riadenia Okresného úradu NR.
Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.
K téme
Témy
Najčítanejšie za týždeň
Neprehliadnite
Máte tip na článok? Napíšte nám TU
Sledujte novinky z Nitry na:
Facebooku NitraDen.sk
Instagrame @nitraden.sk
...alebo ich odoberajte cez e-mail: