Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
KOŠICE: Revitalizácia hradu nad mestom
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Riaditeľ Archeologického ústavu SAV, Matej Ruttkay na brífingu v teréne predstavuje históriu hradu na vrchu Hradová nad Košicami, po zhodnotení výsledkov archeologického výskumu. Košice, 17. august, 2012. Foto: SITA/Ivan Fleischer
24. júna 2013 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2013 SITA/AP

JUBILEUM: Pre Cyrila a Metoda bol príchod k nám šokom, hovorí Ruttkay

Šanca nájsť Metodov hrob je podľa Ruttkaya malá

NITRA 24. júna – Pre vierozvestcov Cyrila a Metoda musel byť príchod k nám kultúrnym šokom, hovorí riaditeľ Archeologického ústavu SAV v Nitre Matej Ruttkay. „Prišli z civilizovaného sveta a v určitom zmysle to musel byť pre nich šok, lebo z veľkých palácov a katedrál prichádzajú na územie drevených stavieb, pomerne nepohodlných zemníc, bez kúpeľov, bez všetkého,“ povedal Ruttkay v rozhovore pre agentúru SITA. Podľa jeho názoru však isté informácie o tunajšom živote pravdepodobne mali, pretože išli na územie, ktoré už predtým niekto „otestoval“. Už pred Cyrilom a Metodom pôsobili u nás iné kresťanské misie, ktoré prišli z dnešného Nemecka, Talianska a Grécka. „Napokon aj to, že v Nitre bol vysvätený kostol salzburským arcibiskupom, znamená, že tu už to kresťanstvo nejakým spôsobom bolo aj pred príchodom Cyrila a Metoda, teda pred rokom 863,“ poukázal Ruttkay.

Z Bojnej v okrese Topoľčany pochádza množstvo nálezov, ktoré dokladajú, že kresťanstvo bolo na niektorých územiach naplno udomácnené už dokonca pred vznikom Veľkej Moravy, teda v čase Nitrianskeho kniežatstva v prvej tretine 9. storočia. To však význam misie Cyrila a Metoda nijako nepotiera, zdôraznil Ruttkay. Obrovské zásluhy mali v šírení kresťanstva, priniesli písmo – hlaholiku a dosiahli, že liturgia mohla byť aj v slovanskom jazyku. „Zároveň treba vidieť aj politický rozmer a úspechy solúnskych bratov pri rokovaniach na politickej scéne, najmä u pápeža Hadriána. To vtedy zohrávalo veľkú úlohu aj v rámci celoeurópskeho priestoru,“ dodal Ruttkay.

Solúnski bratia podľa jeho slov určite neprišli na Veľkú Moravu ako dvaja pustovníci, ale mali svoj sprievod, niesli dary pre vladárov. O samotnom priebehu misie si môžu vedci mnohé veci len domýšľať. „My koniec koncov dnes nevieme presne ani cestu, ktorou prišli, to treba otvorene povedať. Predtým boli teórie, že išli cez Bulharsko, to sa však dnes ukazuje ako málo pravdepodobné,“ hovorí Ruttkay. Rovnako sa doteraz nepodarilo nájsť Metodov hrob. Odborníci sa domnievajú, že sa nachádza na Morave – v Mikulčiciach alebo v Starom Měste. Šanca nájsť ho je však malá. „Aj keby sme našli hrob, ktorý spĺňa popis toho, kde bol Metod uložený, bolo by veľmi ťažké dokázať, že kostrové pozostatky patria jemu. Jeho potomkov a teda ani DNA nemáme a asi tam nebude napísané, že to je Metod,“ podotkol Ruttkay.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X