Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Foto.jpg
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Nitrianska galéria
18. decembra 2021 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.sk Diskusia()

Jestlipak tahle věc má své určení?! je nová výstava v Nitrianskej galérií a prináša zaujímavé diela

Autor výstavy sa zamýšľa nad súčasným umením, snaží sa priniesť niečo nové a prevratné. Nájdeme tu objekty, plastiky a asambláže slovenského umelca Miloša Koptáka.

Má dnešné umenie ešte potenciál vytvoriť niečo nové, alebo len donekonečna recykluje formy, obsahy, myšlienky, materiály a estetiku umeleckých diel z minulosti a všedných predmetov súčasnosti?“ zamýšľa sa autor výstavy už na plagáte.

Súčasťou výstavy sú objekty, plastiky a asambláže slovenského výtvarníka a ilustrátora Miloša Koptáka. Ide o jeho diela tvorené od 90. rokov 20. storočia. Do Nitrianskej galérie prináša časť svojej tvorby prezentovanú ucelene a v rozsahu ako ešte nikdy dosiaľ.

Pre verejnosť bude výstava sprístupnená od 18. decembra 2021. Nitrianska galéria je otvorená v utorok až piatok od 10.00 do 17.30 hod. a v soboty a nedele od 13.00 do 17.30 hod.

Názov Jestlipak tahle věc má své určení?! vychádza z kresby Koptákovho spolužiaka z VŠVU Dalibora Polívku, ktorá je tiež súčasťou výstavy. Ide o motív a úplný počiatok uvažovania autora o zmysle vystavených diel a spôsobe ich prezentácie.

Vystava nitrianska galeria.jpg
Miloš Kopták: V každej žabe je
zakliata princezka (a naopak).
Foto: Jakub Hauskrecht, Nitrianska galéria

Miloš Kopták tvorí v ucelených, nie však uzatvorených cykloch. Venuje sa rozličným témam, no ich spoločnými znakmi sú práca s nájdeným objektom (náradie, bábiky, fotografie a obrázky z časopisov, glóbusy) alebo netradičnými materiálmi (žuvačky, šupky z citrusov, mušle, mydlo), čierny a absurdný humor, (seba)irónia, dekonštrukcia pôvodných významov, funkcií vecí a spoločenských javov a ich hravá rekonštrukcia cez svojskú optiku a estetiku.

Výstavný priestor tvoria kulisy starého tajomného bytu, do ktorého roky nikto nevkročil. Každá izba má svojskú atmosféru, v každej nájdeme iný cyklus diel. Diela dopĺňajú Denníky s autorovými úvahami a textami, vďaka ktorým budú môcť návštevníci výstavy preniknúť hlbšie do sveta, ktorý sa zmestí do fľaše od zaváranín…

Rôzne spôsoby ich prezentácie a inštalácie pomáhal Koptákovi vymyslieť a zrealizovať dizajnér Martin Kubina.

Foto.jpg
Foto: Nitrianska galéria

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X