Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Jarne cistenie zobora podujatie akcia priroda zobor nitra.jpg
7
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: JARNÉ ČISTENIE ZOBORA
19. marca 2019 Podujatia a akcie NitraKam s deťmi od NitraDen.skTS NitraDeň.sk Diskusia()

Jarné čistenie Zobora je opäť tu, príďte aj vy pomôcť pri čistení našej prírody

Nitriansky horský spolok (NHS) v spolupráci s mestom Nitra a Správou CHKO Ponitrie znovu organizuje Jarné čistenie Zobora.

S jarou prichádza jarné upratovanie a to nielen v domácnostiach, ale aj v našej krásnej Nitričke. Každoročné Jarné čistenie Zobora, ktoré organizuje Nitriansky horský spolok (NHS) v spolupráci s mestom Nitra a Správou CHKO Ponitrie sa bude tentokrát konať v sobotu 13. apríla. Tento rok je to už 11. ročník podujatia konajúceho sa v Nitre v jarnom období.

Stretnutie dobrovoľníkov, ktorým zaleží na životnom prostredí, bude o 9.00 hod. pred Špecializovanou nemocnicou sv. Svorada na Zobore (Liečebným ústavom). Pridajte sa aj vy k stovkám dobrovoľníkov, turistov, milovníkov prírody, žiakov a študentov škôl, ktorí sa v minulých ročníkoch už tiež zapojili. Organizátori nezabudli na pomôcky pre dobrovoľníkov, takže pre všetkých účastníkov sú pripravené pracovné rukavice a vrecia na odpad. Počas uplynulých 10 ročníkov akcie bolo vyzbieraných cca 28 ton odpadu.

J─iz 2010_arch├sv nhs.jpg
archív NHS

Cieľom je vyčistenie turistických chodníkov a ich okolia medzi Dražovcami, Pyramídou, Zoborom a Žibricou od rôzneho odpadu, ktorý tam počas svojich výletov a vychádzok zanechávajú nezodpovední návštevníci. Zámerom organizátorov je tiež asanácia nelegálnych skládok na území prírodnej rezervácie Lupka a nad mestskou časťou Dražovce, kde sa každoročne hromadí veľa odpadu.

Organizátori podujatia sa zhodli, že problémom znečistenia Zoborských vrchov je blízkosť veľkého mesta, ľahká dostupnosť tohto územia a nezodpovednosť ľudí. Odpad namiesto zberových dvorov, kde sa dá odovzdať, obyvatelia vyvážajú do prírody. Prípadne ide aj o nezodpovedných turistov, ktorí prázdne obaly z potravín, ktoré si vzali na túru, neznesú dole do mesta, ale vyhodia ich v prírode.

J─iz 2011_arch├sv nhs.jpg
archív NHS

Likvidáciu nazbieraného odpadu zabezpečí mesto Nitra prostredníctvom spoločnosti Nitrianske komunálne služby. Pre dobrovoľníkov bude po čistení zabezpečené občerstvenie, o ktoré sa postará mesto Nitra a sponzori.

Záštitu nad týmto tradičným podujatím prevzal primátor Nitry Marek Hattas. V súvislosti s JČZ uviedol: „Prajem si, aby sa akcie zúčastňovalo každým rokom viac dobrovoľníkov, ktorým záleží na tom, v akom prostredí žijeme a čo zanecháme budúcim generáciám.

J─iz 2013_rado bal├i┼z.jpg
Foto: Radovan Baláž

Organizátori z NHS si veľmi vážia záujem ľudí, ktorých oslovuje myšlienka podujatia a zapájajú sa do nej v rámci svojho voľného času. Taktiež oceňujú aj skutočnosť, že sa JČZ zúčastňujú všetky generácie – dospelí, seniori, rodiny s deťmi, tínedžeri a učitelia so svojimi žiakmi.

Predseda NHS a ochranár Patrik Együd dodáva: „V mene organizátorov by som rád pozval širokú verejnosť na Jarné čistenie Zobora, ktorého cieľom je skrášliť prírodu blízkeho okolia mesta. Neváhajte a príďte pomôcť prírode nad Nitrou. Nech môžeme stále obdivovať i objavovať jedinečné miesta a zaujímavé zákutia, ktoré v sebe skrýva.“ Ďalšie zaujímavé informácie o tejto prínosnej akcii nájdete na tejto stránke.

J─iz 2013_peter michal├sk.jpg
Foto: Peter Michalík
J─iz 2017_peter michal├sk.jpg
Foto: Peter Michalík
2017_radovan
Foto: Radovan Baláž

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X