Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Tipy na články: [email protected]
Jarne cistenie zobora podujatie akcia priroda zobor nitra.jpg
7
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: JARNÉ ČISTENIE ZOBORA
19. marca 2019 Podujatia a akcie NitraKam s deťmi od NitraDen.skTS NitraDeň.sk Diskusia()

Jarné čistenie Zobora je opäť tu, príďte aj vy pomôcť pri čistení našej prírody

Nitriansky horský spolok (NHS) v spolupráci s mestom Nitra a Správou CHKO Ponitrie znovu organizuje Jarné čistenie Zobora.

S jarou prichádza jarné upratovanie a to nielen v domácnostiach, ale aj v našej krásnej Nitričke. Každoročné Jarné čistenie Zobora, ktoré organizuje Nitriansky horský spolok (NHS) v spolupráci s mestom Nitra a Správou CHKO Ponitrie sa bude tentokrát konať v sobotu 13. apríla. Tento rok je to už 11. ročník podujatia konajúceho sa v Nitre v jarnom období.

Stretnutie dobrovoľníkov, ktorým zaleží na životnom prostredí, bude o 9.00 hod. pred Špecializovanou nemocnicou sv. Svorada na Zobore (Liečebným ústavom). Pridajte sa aj vy k stovkám dobrovoľníkov, turistov, milovníkov prírody, žiakov a študentov škôl, ktorí sa v minulých ročníkoch už tiež zapojili. Organizátori nezabudli na pomôcky pre dobrovoľníkov, takže pre všetkých účastníkov sú pripravené pracovné rukavice a vrecia na odpad. Počas uplynulých 10 ročníkov akcie bolo vyzbieraných cca 28 ton odpadu.

J─iz 2010_arch├sv nhs.jpg
archív NHS

Cieľom je vyčistenie turistických chodníkov a ich okolia medzi Dražovcami, Pyramídou, Zoborom a Žibricou od rôzneho odpadu, ktorý tam počas svojich výletov a vychádzok zanechávajú nezodpovední návštevníci. Zámerom organizátorov je tiež asanácia nelegálnych skládok na území prírodnej rezervácie Lupka a nad mestskou časťou Dražovce, kde sa každoročne hromadí veľa odpadu.

Organizátori podujatia sa zhodli, že problémom znečistenia Zoborských vrchov je blízkosť veľkého mesta, ľahká dostupnosť tohto územia a nezodpovednosť ľudí. Odpad namiesto zberových dvorov, kde sa dá odovzdať, obyvatelia vyvážajú do prírody. Prípadne ide aj o nezodpovedných turistov, ktorí prázdne obaly z potravín, ktoré si vzali na túru, neznesú dole do mesta, ale vyhodia ich v prírode.

J─iz 2011_arch├sv nhs.jpg
archív NHS

Likvidáciu nazbieraného odpadu zabezpečí mesto Nitra prostredníctvom spoločnosti Nitrianske komunálne služby. Pre dobrovoľníkov bude po čistení zabezpečené občerstvenie, o ktoré sa postará mesto Nitra a sponzori.

Záštitu nad týmto tradičným podujatím prevzal primátor Nitry Marek Hattas. V súvislosti s JČZ uviedol: „Prajem si, aby sa akcie zúčastňovalo každým rokom viac dobrovoľníkov, ktorým záleží na tom, v akom prostredí žijeme a čo zanecháme budúcim generáciám.

J─iz 2013_rado bal├i┼z.jpg
Foto: Radovan Baláž

Organizátori z NHS si veľmi vážia záujem ľudí, ktorých oslovuje myšlienka podujatia a zapájajú sa do nej v rámci svojho voľného času. Taktiež oceňujú aj skutočnosť, že sa JČZ zúčastňujú všetky generácie – dospelí, seniori, rodiny s deťmi, tínedžeri a učitelia so svojimi žiakmi.

Predseda NHS a ochranár Patrik Együd dodáva: „V mene organizátorov by som rád pozval širokú verejnosť na Jarné čistenie Zobora, ktorého cieľom je skrášliť prírodu blízkeho okolia mesta. Neváhajte a príďte pomôcť prírode nad Nitrou. Nech môžeme stále obdivovať i objavovať jedinečné miesta a zaujímavé zákutia, ktoré v sebe skrýva.“ Ďalšie zaujímavé informácie o tejto prínosnej akcii nájdete na tejto stránke.

J─iz 2013_peter michal├sk.jpg
Foto: Peter Michalík
J─iz 2017_peter michal├sk.jpg
Foto: Peter Michalík
2017_radovan
Foto: Radovan Baláž

Odporúčané články

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X