Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
NR SR: Ľubomír Jahnátek, Eduard Krcho, Agroinštitút
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
SITA, maps.google.sk
3. apríla 2016 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.sk© NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.

Šéfovia Agrokomplexu a Agroinštitútu môžu dostať odstupné, ak ich odvolá nová ministerka. Jahnátek im narýchlo zmenil zmluvy

Ľubomír Jahnátek deň pred voľbami menil zmluvy riaditeľom štátnych podnikov. Dodatky k zmluvám sa týkajú siedmich štátnych firiem, čiže siedmich riaditeľov (medzi inými riaditeľa Agrokomplexu Eduarda Krcha a riaditeľky Agroinštitútu Márie Debrecéniovej), ktorí vďaka tomu môžu dostať až trojmesačné odstupné. S informáciami ako prvý prišiel Denník N.

Už počas dňa volieb sa objavili obavy o osud Slovenska. Hovorilo sa o predčasných voľbách či dokonca o úradníckej vláde. Podľa prieskumov boli výhľady SMER-u zlé, po štyroch rokoch samovlády mal prísť o žezlo. Veľa straníckych nominantov sa tak právom obávalo o svoje miesta.

SMER-u sa síce podarilo zostaviť koalíciu, v spolupráci so stranami SNS, Most-Híd a Sieť, ale viacero doterajších šéfov ministerstiev či štátnych podnikov muselo svoje miesta uvoľniť ľuďom z koaličných strán. Týkalo sa to aj ministerstva pôdohospodárstva, ktorému štyri roky šéfoval Ľubomír Jahnátek.

Krátko pred voľbami si na ministerstve pravdepodobne uvedomili, že v zmluvách so siedmimi riaditeľmi štátnych podnikov chýba klauzula o odstupnom v prípade, že budú riaditelia zo svojich miest odvolaní, preto sa to rozhodli napraviť. Len deň pred voľbami, čiže v piatok 4. marca, túto klauzulu ministerstvo do zmlúv doplnilo a Ľubomír Jahnátek dodatky podpísal.

Riaditeľom siedmich štátnych podnikov – štátnych Lesov SR, Agroinštitútu, výstaviska Agrokomplex, Národného žrebčína v Topoľčiankach, Závodiska v Petržalke, Plemenárskych služieb a podniku Hydromeliorácie – tak „pri odvolaní riaditeľa z funkcie môže byť podľa rozhodnutia ministra priznaná náhrada vo výške jedného až trojnásobku jeho mesačnej odmeny za podmienky záväzku dodržania zákazu konkurencie aj v období po ukončení výkonu funkcie“.

Odstupné sa teda nepriznáva automaticky, ale táto formulácia umožňuje ministrovi o ňom rozhodnúť. Podľa dnes už len radového poslanca Ľubomíra Jahnátka na tomto postupe nie je nič čudné, pretože na takéto odstupné majú riaditelia nárok podľa zákonníka práce.

V prípade riaditeľov štátnych podnikov je to však komplikovanejšie, pretože oni neuzatvárajú klasické pracovné zmluvy – neriadia sa zákonníkom a nie sú zamestnancami podnikov. Šéfovia štátnych podnikov majú mandátnu zmluvu, ktorú podpisujú podľa zákona o štátnom podniku a v ňom sa žiadne odstupné nespomína. Závisí teda od toho, na čom sa riaditeľ s ministerstvom dohodne v zmluve.

Podľa informácií Denníka N sa nová ministerka Gabriela Matečná chce na dodatky riaditeľov štátnych podnikov pozrieť. Nechala si predložiť všetky mandátne zmluvy spolu s dodatkami a preverí ich. Zostáva teda len čakať.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X