Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
pozemky automobilky Jaguar Land Rover
SITA
8. apríla 2016 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2016

Jaguar predložil zámer na posudzovanie vplyvov na prostredie, parkovacích miest má byť viac ako 4-tisíc

Automobilka Jaguar Land Rover predložila zámer výstavby svojho závodu v Nitre na posudzovanie vplyvov na životné prostredie. Okresný úrad Nitra pred časom rozhodol neposudzovať vplyv automobilky na životné prostredie na základe zámeru, ktorý predložila Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO).

Proti tomu protestoval Nitran Roman Cerulík, ktorý tvrdí, že údaje v zámere sú zámerne skreslené. Vo februári podal žalobu na Krajský súd v Nitre, v ktorej žiada o preskúmanie rozhodnutia Okresného úradu Nitra a o odklad vykonateľnosti rozhodnutia, ktorým úrad rozhodol neposudzovať vplyv automobilky na životné prostredie. Krajský súd v Nitre mu napísal, že jeho žiadosti o odklad vykonateľnosti rozhodnutia nemieni vyhovieť.

Niektoré údaje v zámere, ktoré predložil Jaguar Land Rover, sa výrazne líšia od tých, ktoré predtým uviedla agentúra SARIO. Podľa zámeru, ktorý predložila agentúra SARIO, bol počet plánovaných parkovacích miest 440. Pri počte nad 500 by už bolo povinné posudzovanie vplyvov na životné prostredie. V zámere investora, ktorý pre Jaguar Land Rover vypracovala spoločnosť Ekoconsult – enviro, a. s., Bratislava, sa uvádza až 4 130 stojísk.

Roman Cerulík reagoval, že už od augusta minulého roka tvrdí, že vplyvy na životné prostredia sa v prípade Jaguara Land Rover musia povinne posudzovať. „Všetky tri automobilky na Slovensku povinne posudzovali vplyvy na životné prostredie,“ zdôraznil. Verejnosť môže zaslať ministerstvu životného prostredia písomné stanovisko k zámeru do 21 dní od jeho zverejnenia, ktoré bolo 7. apríla.

„Okresný úrad Nitra, odbor životného prostredia je v predmetnej veci dotknutým orgánom, ktorý sa k zámeru iba vyjadrí do 21 dní odo dňa doručenia tohto zámeru, pričom príslušným konajúcim orgánom je vzhľadom na rozsah navrhovanej činnosti Ministerstvo životného prostredia SR,“ napísal prednosta okresného úradu Marek Illéš.

Účelom tohto zámeru je podľa jeho slov poskytnúť dodatočné informácie k informáciám uvedeným v zámere vypracovanom agentúrou SARIO. To zahŕňa doplnenie technológie na povrchovú úpravu automobilov (lakovňa), doplnenie technológie výhrevne závodu za účelom zvýšenia jej výkonu, doplnenie dopravnej infraštruktúry závodu, najmä parkovacích kapacít a spresnenie procesných vstupov a výstupov, uviedol Illéš.

Ako dodal, „z uvedeného teda vyplýva, že o tom, či sa predmetná navrhovaná činnosť bude alebo nebude posudzovať, rozhodne Ministerstvo životného prostredia SR v zákonných lehotách.“ Ministerstvo životného prostredia v Informácii pre verejnosť, zverejnenej na www.enviroportal.sk, oznamuje, že navrhovaná činnosť podlieha povinnému hodnoteniu podľa zákona.

Ako sa píše v zámere investora, hlavné parkovisko nákladných áut bude mať kapacitu 200 vozidiel, na parkovisku pre osobné autá bude 3 300 miest. Okrem toho sa počíta s výstavbou parkoviska, ktoré pojme 20 autobusov. Terminál intermodálnej prepravy bude mať kapacitu 50 vozidiel s hmotnosťou do 34 ton. „Okrem týchto hlavných parkovacích plôch budú v rámci projektu vo vnútri areálu vybudované aj ďalšie parkoviská,“ píše sa ďalej v zámere. Parkovisko pre návštevníkov a VIP parkovisko bude mať 530 miest a na ploche 5 000 metrov štvorcových vznikne parkovisko pre autobusovú kyvadlovú dopravu pre zamestnancov.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X