Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Taban_vystavba_townhill_nitraden 9.jpg
ilustračné: Lucia Bihuncová, © NitraDen.sk
7. novembra 2017 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2017 Diskusia()

Investor polyfunkčného komplexu Townhill nehodlá projekt zmenšiť

Investor polyfunkčného objektu Townhill Nitra, ktorý má vyrásť oproti krajskému súdu v centre Nitry, ho nehodlá zmenšiť. Za zmenšenie budovy sú mnohí mestskí poslanci a aj obyvatelia podpísaní pod petíciou za prerobenie zámeru.

Podľa nich je navrhovaný komplex príliš veľký a do centra mesta sa nehodí. Výbor mestskej časti Staré mesto v septembri adresoval útvaru hlavného architekta mesta stanovisko, v ktorom požaduje zníženie budovy o jedno podlažie. Spoločnosť Projekt Tabáň, s. r. o., ako investor projektu, sa s tým nestotožnila. Argumentuje tým, že podľa vyjadrenia útvaru hlavného architekta k predloženej projektovej dokumentácii pre územné rozhodnutie je navrhované riešenie v súlade s územným plánom centrálnej mestskej zóny.

Výbor mestskej časti Staré mesto tiež žiada vybudovať zelený pás zelene od Štúrovej a Piaristickej ulice pozdĺž budovy a vytvoriť mimoúrovňový priechod pre chodcov cez cestu od kopca Tabáň k budove súdu. Zároveň odporúča riešiť strechu budovy tak, aby korešpondovala so strechami budov na Štúrovej ulici. Ako sa píše v zverejnenom vyjadrení investora k pripomienkam v rámci procesu EIA, mimoúrovňový priechod je podľa neho v rozpore s územným plánom. Investor si tiež myslí, že strecha navrhnutého polyfunkčného komplexu Townhill korešponduje so strechami budov na Štúrovej ulici.

„Všetky budovy pozdĺž Štúrovej ulice na strane plánovanej výstavby objektu Townhill sú riešené plochou strechou tak ako navrhovaná novostavba,“ píše sa vo vyjadrení. Projekt sadových úprav sa bude podľa investora riešiť v spolupráci s mestom Nitra „v primeranom rozsahu“ v ďalšom stupni projektovej dokumentácie pre stavebné povolenie.

Podľa signatárov petície bude Townhill hyzdiť Nitru „ako zatiaľ žiadna iná stavba v doterajšej histórii mesta“. Preto žiadajú mestských poslancov a radnicu o okamžité prípravy prerušenia tohto projektu za účelom prepracovania architektonického návrhu. Navrhované riešenie totiž podľa petičiarov nie je na úrovni kvalitnej architektúry hodnej označenia 21. storočia. „Obrovská hmota objektu nezapadá primerane do okolitého ani historického prostredia. Šedá, bez invencie, architektonicky aj esteticky bezcenná,“ píše sa v petícii.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X