Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Stare_divadlo_nr lucia bihuncova.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Lucia Bihuncová, © NitraDen.sk, iDen Media s.r.o
13. mája 2016 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2016

Inšpekcia zistila v Starom divadle Karola Spišáka 67 porušení, uloží mu pokutu

Inšpektori práce zistili v Starom divadle Karola Spišáka v Nitre 67 porušení predpisov v oblasti bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci. Ďalšie nedostatky boli v oblasti pracovno-právnych vzťahov.

„Inšpektorát práce za zistené nedostatky uloží zamestnávateľovi pokutu vo výške od 1 000 eur do 200 000 eur,“ informoval hlavný inšpektor práce nitrianskeho inšpektorátu Róbert Bulla. O výsledkoch kontroly diskutovali na májovom zastupiteľstve poslanci Nitrianskeho samosprávneho kraja, ktorý je zriaďovateľom divadla, určeného predovšetkým pre detského diváka. „My môžeme byť radi, že sa tam doteraz nikomu nič nestalo a že nám ho nezavreli, lebo aj to hrozí. To nebezpečie tam trvá a chodia tam väčšinou deti, takže ja sa hrozím toho, že by sa tam niečo stalo,“ povedal poslanec Miloš Zaujec.

Podľa neho by sa mali ísť do divadla pozrieť pracovníci odboru majetku a okamžite začať nelichotivý stav riešiť. „Peniaze momentálne máme, tak sa do toho pusťme a urobme z toho krásny, dôstojný kultúrny stánok,“ vyzval. Dodal, že mnohé z problémov pretrvávajú v divadle už roky a nevznikli za pôsobenia súčasného riaditeľa Martina Kusendu, ktorý stojí na čele divadla približne rok.

Kusenda pre uviedol, že od svojho nástupu na post riaditeľa presadzoval ako jednu z priorít bezpečnosť a ochranu zdravia zamestnancov, ale predovšetkým detských návštevníkov divadla. Ešte pred začiatkom sezóny v auguste 2015 bolo veľké letné upratovanie divadla, v rámci ktorého z budovy vyviezli tri naplnené kontajnery odpadu. „Po oboznámení sa z výsledkami viacerých revízií a kontrol v našom divadle, ktoré boli ešte pred mojím príchodom, som okamžite začal pracovať na spôsobe ich odstránenia a na získavaní prostriedkov s tým spojených. Inšpekcia práce našla ďalších tzv. ‚kostlivcov v skrini‘, s ktorými sa budeme musieť vysporiadať,“ povedal.

Ako ďalej dodal, vedenie divadla ihneď prerokovalo spolu s externým bezpečnostným technikom protokol o inšpekcii a vypracovalo plán na odstránenie zistených nedostatkov. „V súčasnosti sa nám podarilo odstrániť viac ako polovicu zistení a na odstránení ďalších intenzívne pracujeme. Dúfam, že sa zistí vinník alebo vinníci zodpovední za tento stav,“ uviedol Kusenda.

Inšpektorát práce kontroloval obdobie od novembra 2015 do marca 2016. O výške pokuty zatiaľ nerozhodol. Jej maximálna možná výška 200 000 eur predstavuje štvrtinu ročného rozpočtu divadla. „Pri tejto výške pokuty by sme museli veľmi intenzívne, až radikálne, prehodnotiť plány našej ďalšej činnosti,“ podotkol Kusenda a dodal, že diváci v súvislosti s odstraňovaním nedostatkov po kontrole žiadne obmedzenia ani diskomfort nepocítia.

„Naši návštevníci sa nemajú čoho obávať, pretože divácke priestory prešli pred niekoľkými rokmi rekonštrukciou. Nedovolil by som si vedome vystaviť našich návštevníkov akémukoľvek nebezpečenstvu,“ hovorí Kusenda.

Predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja Milan Belica sa zatiaľ k výsledkom inšpekcie nevyjadril. „Budeme to, samozrejme, riešiť, keď dostaneme konkrétny výstup z tejto kontroly. Najprv musím poznať dôvody a nálezy, ktoré tam inšpektorát zistil,“ reagoval.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X