Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Pesia_zona_maps.google.sk_.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: maps.google.sk
25. mája 2017 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2017

Iniciatíva žiada povoliť bicykle na pešej zóne, únia nevidiacich je proti

Mesto Nitra sa zaoberá otázkou povolenia prejazdu cyklistov cez pešiu zónu. S nápadom prišla občianska iniciatíva Rozbicyklujme Nitru!. Cyklisti chcú cez pešiu zónu voľne prechádzať, vymedzený pruh nechcú. V súčasnosti platí na pešej zóne zákaz vstupu na bicykli od 10. do 19. hodiny.

Ako informoval na májovom mestskom zastupiteľstve prednosta radnice Igor Kršiak, „prebiehajú rokovania s Krajským riaditeľstvom Policajného zboru v Nitre (KR PZ), ktoré sa s návrhom sprístupnenia pešej zóny cyklistom bez časového obmedzenia nestotožnilo a neodporúča ho realizovať.“ Svoj postoj polícia zdôvodnila obmedzenými priestorovými možnosťami pešej zóny, rizikom vzniku kolízií medzi cyklistami a chodcami a upozornila aj na to, že cyklisti majú zákonom povolenú istú hranicu alkoholu v krvi.

Stanovisko polície označil Kršiak za predbežné. „Budeme sa snažiť získať stanoviská všetkých dotknutých orgánov, otázne je, že pokiaľ nezískame mandát KR PZ, tak sa o veci asi ani netreba ďalej baviť,“ podotkol prednosta.

Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska zaslala mestu list, v ktorom vyjadrila nesúhlas s otvorením pešej zóne pre cyklistov. Tento krok vníma ako zvýhodnenie jedných verzus ohrozenie slabších – zdravotne postihnutých, starších ľudí a mamičiek s deťmi. „Pešia zóna je určená pre peších tak, ako vozovka pre vozidlá,“ argumentujú nevidiaci.

Názory mestských poslancov na túto tému sú rôzne. Podľa Ivana Gavaloviča (KDH) nie je na pešej zóne pre cyklistov priestor. „Pešia zóna je veľmi úzka, nie je tam priestor na to, aby sa vytvoril ten koridor, o ktorom cyklisti snívajú a umožní symbiózu medzi cyklistom a chodcom. Teraz chceme, aby niekto išiel na pešiu zónu a rozmýšľal, že pozor, musím sa stále dívať dozadu, aby ma niekto nezrazil,“ povedal. Ak chce cyklista tadiaľto prejsť, má podľa Gavaloviča zosadnúť z bicykla a prejsť 200 metrov pešo. Pešia zóna sa dá podľa neho oživiť aj iným spôsobom, ako spraviť z nej krátku cyklotrasu.

Rovnaký názor má aj poslanec Milan Burda (Smer-SD). Ako povedal, „poznáme našich obyvateľov, darmo sa tu niekto zaviaže, že budú slušní a tolerantní, moje praktické skúsenosti sú presne opačné – na sídliskách a inde som sa stretol s totálnou aroganciou cyklistov. Ja sa pýtam – keď zrazí nejaké dieťa, kto bude za to zodpovedný?“ Poslanec Daniel Hecht (Smer-SD) upozornil na to, že na kolieskových korčuliach sa cez pešiu zónu môže ísť. „Aký je rozdiel medzi ľuďmi na korčuliach, ktorí idú veľkou rýchlosťou a cyklistami? Pokiaľ idú pomaly a dávajú pozor, zdá sa mi trochu pritiahnuté za vlasy pokutovať ich,“ vyjadril sa.

Poslanci na zastupiteľstve schválili zvolanie spoločného stretnutia zainteresovaných strán – Krajského dopravného inšpektorátu, iniciatívy Rozbicyklujme Nitru!, Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska, dopravného podniku Arriva, mesta Nitra a poslancov. Po stretnutí a prediskutovaní postojov by sa mali k téme vrátiť na júnovom zastupiteľstve.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X