Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Rozbicyklujme nitru 3.jpg
6
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Rozbicyklujme Nitru
30. októbra 2017 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skTS, © NitraDen.sk Diskusia()

Iniciatíva Rozbicyklujme Nitru sa vyjadrila k plánovanej výstavbe v centre Nitry

„Toľko ohlásených nových stavebných projektov sme tu ešte nemali. To by samo o sebe nebol taký problém, veď konečne sa v Nitre niečo robí. Problémom však je, že zastavanie prebieha chaoticky, s veľkou kritikou obyvateľov a bez odbornej a zodpovednej kontroly mestských architektov,“ uvádza iniciatíva. Prečítajte si celé jej vyjadrenie:

Čakáme, kedy mesto pochopí

Nitra architekta nemá, už roky má iba zamestnankyňu dočasne poverenú funkciou, a tak to aj vyzerá. Realitou je územný plán, ktorého slabiny developeri využívajú jedna radosť. Nezaujíma ich vzhľad a funkčnosť ulice, ale iba minimálne náklady a maximálne plochy na predaj či prenájom. Ulice sú už teraz preplnené autami, viac stojíme v zápchach ako sa hýbeme a plánované projekty situáciu ešte zhoršia. Práve preto sa teraz zvyšuje význam inej ako automobilovej dopravy. Napríklad cyklistickej.

Prečo o tom hovoríme práve teraz?

Ide sa rozhodovať o 9-podlažnom projekte Townhill, ktorý do centra mesta vtesná 258 bytov a apartmánov, obrovskú obchodnú plochu, 483 garážových státí a ktorý prinesie aj záťaž na už existujúce parkovacieho plochy v centre mesta. K tomu si pripočítajme nové semafory na križovatke Štúrova a Piaristická a vedľajší projekt Orbis, kde bude ďalších skoro 50 bytov, 242 parkovacích miest, obchodné prevádzky.

Navyše na pozemku za zastávkou pri Tescu má vzniknúť nová súkromná kaviareň Maják, ktorá sa schováva za projekt „Turistického informačného centra“.

Je otázkou času, kedy sa zastavia aj zeleň pred Domom služieb. Toto všetko dovoľuje ten deravý územný plán. Toto všetko prinesie len viac a viac áut do centra a menej a menej miesta pre ľudí a zeleň. Už teraz cítiť nedostatok parkovacích miest a kolóny áut na dennom poriadku presnejšom ako cestovný poriadok Arrivy.

Rozbicyklujme nitru 2.jpg
Rozbicyklujme Nitru

Čo požadujeme?

Chceme, aby mesto neustupovalo developerovi. Určite nie na úkor ľudí, ktorí v Nitre žijú. Budova projektu Townhill má siahať až k chodníku na Štúrovej ulici a časom vytvoriť na chodníku rovnakú tlačenicu, aká je na autobusovej zastávke pri Mlynoch. Ani tam úradníci nemysleli na ľudí a na to, že mesto je aj o chodcoch a chodníkoch a nie iba o autách a parkovacích miestach.

Rozbicyklujme nitru.jpg
Rozbicyklujme Nitru

Požadujeme úpravu územného plánu a úpravu projektu Townhill. Chceme, aby na Štúrovej ulici bol zachovaný pás zelene medzi cestou a chodníkom (od križovatky so Štefánikovou až po križovatku s Párovskou). Mesto s touto zelenou plochou nepočíta. Ďalej chceme, aby mesto garantovalo existujúcu šírku chodníka pre chodcov a paralelne vytvorilo nový dopravný cyklochodník. Ten by bol ďalším pásom zelene bezpečne oddelený od chodníka pre chodcov. Spolu môžu byť dotvorené zeleňou, stromami a kvetinovými záhonmi.

Máme pred sebou poslednú šancu neprísť o územnú rezervu, na ktorej by mohol takýto chodník vzniknúť.

Navrh posunutia stavby.jpg

Vyhlásenie

Ako občianske združenie vyslovujeme nesúhlas s realizáciou projektu Maják v celom rozsahu a projektu Townhill v rozsahu, ako je prezentovaný. Projekt Townhill požadujeme upraviť do takej formy, aby rešpektoval územnú rezervu (posun o minimálne 8 metrov smerom hore a zúženie od ulíc Palánok a Piaristická) a umožnil realizáciu cyklochodníka a doplnenie zelene.

Pripájame sa k petícii, ktorá už prebieha. Svoj nesúhlas v nej môžete vyjadriť aj vy. Odporúčame názor vyjadriť navyše aj napísaním jednoduchého mailu kompetentným – primátorovi, prednostovi, viceprimátorovi a dočasnej hlavnej architektke.

O vyjadrenie sme požiadali aj mesto.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X