Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Huňadyho kúria
4
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: sala.sk - koláž Nitradeň
15. februára 2022 Zaujímavosti od NitraDen.sksala.sk Diskusia()

Huňadyho kúria v Nitrianskom kraji skrýva zaujímavú históriu, viaže sa k nej aj povesť

Kúria stála na výnimočnom území. Darilo sa na ňom poľnohospodárskym produktom, čo si cenila i rakúsko-uhorská monarchia.

Počuli ste o Huňadyho kúrii v Hetméni? Ruiny kúrie sa nachádzajú približne 30 minút autom od Nitry. Táto stavba bola majetkom viacerých vlastníkov a prvýkrát sa o nej hovorilo už pred 900 rokmi.

Šali sa podarilo skontaktovať s obyvateľom, ktorý sa v Hetmíne (mestskej časti), narodil a prežil tam svoje detstvo. Aj vďaka jeho výpovedi bolo možné odkryť históriu kúrie.

Majetok Zoborského kláštora

Osada Hetmín sa spomína už v Zoborských vlastníckych listinách v roku 1113, kde je opísaná ako majetok Zoborského kláštora. Neskôr prešla do rúk mníchov.

V listoch má osada viacero názvov. Prvý znie Het-mén, čo sa dá preložiť ako 7 žrebcov a odkazuje to na chov koní. V roku 1251 sa volala Cetmech, v roku 1323 Hetmech a neskôr Hetmény, no Šaľania preferovali názov Hetmín.

Toto miesto bolo výnimočné. Na takmer 500 hektároch sa pestovali obilie, kukurica či cukrová repa. Kvalitné poľnoshopádrske produkty si cenila aj rakúsko-uhorská monarchia.

Poľovnícka kúria

Posledným majiteľom osady bol pravdepodobne Jozef Huňady, ktorý dal v roku 1898 postaviť krásny poľovnícky kaštieľ. Pre služobníctvo a robotníkov nechal postaviť byty, školu, kostol či cintorín, kde sa až dodnes pochováva.

Huňadyho kúria
Huňadyho kúria v Hetméni.Foto: sala.sk

V roku 1989 umiestnili do kúrie bezdomovcov a ľudí prepustených z väzenia. Stavbu podpálili a dodnes je z neho ruina, ktorá nebola zrenovovaná.

Huňadyho kúria
Huňadyho kúria v Hetméni.Foto: sala.sk

Aristokratickí duchovia

Podľa slov miestneho obyvateľa Jána Smatanu sa ku kúrii viaže povesť, no nikto netuší, či je pravdivá. V rodine Huňadyovcov mal byť postihnutý chlapec János a chceli ho izolovať od ľudí. Gróf Huňady po poľovačkách v Afrike oddychoval na tomto mieste a viedol bohémsky život.

V kúrii bola zriadená základná škola, služobné byty či bola využívaná na kultúrne účely. Tí, ktorí v budove žili, vypovedali o zvláštnych zvukoch, ktoré sa šírili zo stien. Išlo o výkriky, tikanie hodín, váľanie sudov a podobne. Niektorí sa z kúrie odsťahovali pre tieto nevysvetliteľné javy.

Huňadyho kúria
Huňadyho kúria v Hetméni.Foto: sala.sk

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X