Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ars_organi_koncert.jpg
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ars Organi Nitra
19. mája 2017 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skTS, © NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.

Hudba, ktorá potešila dušu, znela v kostole Svätého Ducha

Hlavnou hviezdou nedeľného večera v evanjelickom kostole Svätého Ducha v Nitre bola okrem hudby lahodiacej duši aj domáca organistka Mária Magyarová Plšeková. Organistka je zároveň i zakladateľkou festivalu a kvalitného mladého súboru starej hudby Il Cuore Barocco.

V rámci organového festivalu Ars Organi si umelci pripravili pre poslucháčov zaujímavú zmes skladieb z obdobia klasicizmu. Publikum si mohlo vychutnať výnimočné a nie často hrávané koncerty pre organ a sláky J. Stanleyho a J. Haydna, cirkevné sonáty W. A. Mozarta, ale i sólové skladby pre organ C. Ph. E. Bacha, F. W. Marpurga či G. A. Homiliusa. Osviežením boli i tri málo známe chorály skladateľa Homiliusa, ktoré boli ozvláštnené prednesom textu jednotlivých chorálov v podaní Romana Valkoviča.

Ars_organi_koncert 3.jpg
Ars Organi Nitra

Napriek mladému veku umelcov bolo možné cítiť umeleckú vyspelosť a skúsenosť ich hudobného prejavu. Vhodne vybraná dramaturgia, bravúrne výkony, zaujímavá a pestrá registrácia organu ladiaca so sláčikovým kvartetom a príjemná atmosféra boli hlavné atribúty v poradí už tretieho koncertu Ars Organi Nitra. Lahodné skladby nesmrteľných klasikov potešili všetkých prítomných – strhujúci Haydnov Koncert F dur či brilantný Mozart budú ešte dlho rezonovať.

Ars_organi_koncert 1.jpg
Ars Organi Nitra

Ďalším pokračovaním festivalu bude koncert mladého nórskeho organistu Eivinda Berga, ktorý sa predstaví v nedeľu 21. mája o 19. hodine v Evanjelickom kostole Svätého Ducha v Nitre. Bližšie informácie nájdete na www.organfest.sk

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X