Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1006_nr_cintorin.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zdroj: www.pohrebnictvo.sk
22. novembra 2018 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA Diskusia()

Hrozí, že činnosť krematóriá bude na čas prerušená

Mesto Nitra chce prevádzkovať krematórium. Doterajší prevádzkovateľ mu však nechce predať za symbolickú cenu kremačnú pec. Mesto sa odvoláva na dodatok k zmluve.

Hrozí, že prípad skončí na súde a činnosť krematóriá bude na čas prerušená. Krematórium prevádzkuje od roku 2003 spoločnosť PSKS. Nájomný vzťah s mestom sa jej skončil 31. októbra 2018. Poslanci na zastupiteľstve 18. októbra rozhodli o predĺžení zmluvy s firmou na šesť mesiacov, pričom ako podmienku stanovili uzatvorenie kúpno-predajnej zmluvy na kremačnú pec k 30. aprílu 2019.

Dovtedy si mesto plánovalo vybaviť potrebné povolenia a vybavenie, aby od mája mohlo krematórium riadiť vo vlastnej réžii. Ako informoval prednosta nitrianskej radnice Igor Kršiak, nájomca sa však vyjadril, že kúpno-predajnú zmluvu na pec nepodpíše. „Pokiaľ nepríde k dohode, budeme musieť žiadať vypratanie priestorov,“ povedal. Ak ich nájomca nevyprace dobrovoľne, obráti sa mesto na súd.

Majiteľom kremačnej pece je spoločnosť Krematórium Nitra, s.r.o., ktorá je s PSKS prepojená osobou konateľa Vladimíra Rossu. Podľa dodatku k nájomnej zmluve, ktorý bol uzavretý v roku 2012, je spoločnosť Krematórium Nitra povinná predať mestu kremačnú pec za 0,03 eura do 30 dní od skončenia platnosti nájomnej zmluvy. Rossa má na vec iný názor.

Podpísal som zmluvu o budúcej zmluve, že pec bude odovzdaná. Tá zmluva bola uzavretá v rozpore s poctivým obchodným stykom, v tiesni a možno aj v rozsahu mimo mandát pána primátora. Navyše, záložné právo znemožňuje prevod majetku,“ argumentuje. Záložné právo na pec je v prospech Ľubomíra Matejčeka, ktorý je jedným z dvoch konateľov spoločnosti Krematórium Nitra.

Rossa je presvedčený, že prevádzkovanie krematória firmou PSKS je pre mesto jediná voľba. „Máme na trhu veľmi dobrú pozíciu, svoje záväzky si plníme riadne a včas. Mesto nemá kremačnú pec ani špeciálne pohrebné vozidlá,“ povedal.

Prednosta nitrianskej radnice Igor Kršiak oponuje, že firma PSKS nie je ideálnym partnerom pre mesto, keďže sa dostala do konkurzu. Poukázal na to, že samospráva spravuje aj cintoríny či tržnicu a zvládne aj prevádzku krematória.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X