Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Rieka Nitra patrí medzi najznečistenejšie rieky nielen na Slovensku, ale aj v Európe. Ocitla sa v poslednej, piatej kategórii znečistenosti riek. Nitra, 16. apríl 2007.
ilustračné: SITA
26. februára 2016 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2015

Hrádze rieky Nitry posilnia, plánujú preinvestovať 26 miliónov eur

Slovenský vodohospodársky podnik plánuje posilniť ochranné hrádze rieky Nitry. Predpokladané náklady na investíciu sú 26 miliónov eur, ktoré by mal poskytnúť štát.

Ľavostranná ochranná hrádza by sa mala zrekonštruovať do konca roka 2016, pravostranná v roku 2017. Súčasné protipovodňové opatrenia zodpovedajú ochrane pred storočnou vodou. Po rekonštrukcii bude zabezpečená ochrana územia pred povodňou s pravdepodobnosťou opakovania raz za tisíc rokov.

Jedným z efektov opatrení bude aj protipovodňová ochrana Strategického parku Nitra, v ktorom bude stavať svoj závod automobilka Jaguar Land Rover. „K reklasifikácii hrádze došlo v decembri 2015, pričom v tomto čase Slovenský vodohospodársky podnik pripravuje modelovanie a návrhy úprav hrádze aj celkového územia na ochranu Strategického parku Nitra,“ povedal hovorca ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Martin Kóňa.

Plánovaná úprava rieši ochranu pred povodňami na celom úseku rieky Nitry až po zaústenie do Váhu a týka sa miest Nitra, Šurany, Nové Zámky a priľahlých obcí. „V týchto lokalitách sú pravidelne problémy so záplavami. Z tohto dôvodu plánujeme protipovodňové úpravy na rieke Nitra už dlhší čas,“ hovorí Machava. Ako ďalej dodal, rekonštrukcia ľavostranných a pravostranných ochranných hrádzí rieky Nitry sa bude robiť v úseku 61,710 – 76,920 riečnych kilometrov a v úseku spätného vzdutia aj prítokov Radošinka a Hunták vrátane ľavostranného poldra na zúženie kulminačného prietoku v rieke Nitre.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X