Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Casino Interior Slot Machines
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Getty Images
13. augusta 2019 Zaujímavosti od NitraDen.sk Diskusia()

Hracie automaty vymyslel Nemec z malého bavorského mestečka

BRATISLAVA 13. augusta (NitraDeň.sk) – Tým, kto vymyslel hracie automaty, bol Nemec August „Charles“ Fey. Namiesto toho, aby sa stal nemeckým dôstojníkom sa rozhodol, že bude vynálezcom.

Každý obraz má svojho autora. Bol niekto, kto ho namaľoval. Podobne je to aj s hrami, aj tie niekto musel vymyslieť. Kým autorstvo niektorých z klasických spoločenských hier je z času na čas sporné a nárokujú si ho viaceré strany, keď príde reč na hracie automaty, tak meno ich vynálezcu nie je neznáme ani rozporné. Bol ním Charles Fey.

Detstvo Charlesa Feya

Hoci meno Charles Fey evokuje britské či možno americké korene, Fey sa v skutočnosť narodil v malom bavorskom meste Vohringen asi v roku 1862 (dnes tu má pamätnú tabuľu). Rodičia mu dali meno Augustinus. Fey bol najmladším dieťaťom v chudobnej rodine s až šestnástimi deťmi. Zlomovým momentom jeho života bolo, keď ako 14-ročný chlapec uvidel v továrni mechanické stroje.

Jeho ambície v oblasti mechaniky neboli zo strany rodičov podporované. Prísny otec z neho chcel mať dôstojníka v nemeckej armáde, čo však August odmietol a domov opustil už ako 15-ročný. Presťahoval sa do Francúzska, kde žil a pracoval osem rokov. Práve znalosť francúzštiny je na súčasnom pracovnom trhu čoraz dôležitejšia. Fey sa neskôr presunul do Anglicka a po piatich rokoch tu, inšpirovaný svojim strýkom, sa aj on presťahoval do USA.

Život v Amerike

Keď Fey zakotvil v Amerike, už mal množstvo pracovných skúseností. Vo Francúzsku pracoval ako výrobca strojov značky Intercom, v Anglicku vymýšľal a vyrábal prístroje pre lodný priemysel. Chvíľu žil u strýka, napokon sa usadil v San Franciscu. Tu spoznal Marie Volkmar, ktorá sa neskôr stala jeho ženou. Mali spolu tri dcéry a jedného syna.

Keďže sa mu nepáčilo, že ho priatelia i známi volali „Gus“, rozhodol sa zmeniť si meno na Charles. A tak sa z Augustinusa Feya stal Charles Fey. Začal pracovať v spoločnosti pod názvom California Electric Works (CEW), kde sa stretol a spriatelil s Theodorom Holtzom a a Gustavom Schultzem. Spoločne si po odchode z CEW založili vlastnú spoločnosť.

Prvé pokusy s hracími automatmi

Hoci spoločnosť, ktorú si trojica založila sa primárne venovala telefónom a telegrafom, niekedy v tomto čase preblysla mysľou Charlesa Feya idea automatického hracieho automatu. A tak okolo roku 1891 uzrela svetlo sveta hra One Armed Bandit, ktorá sa postupom času rozšírila po baroch v rámci Spojených štátov amerických.

Už vtedy sa hráči snažili zistiť, ako vyhrať na hracích automatoch. Než na to stihli prísť, „jednorukého banditu“ nahradili modernejšie hracie automaty. Ako 35-ročný vymyslel Fey automat Liberty Bell, ktorý sa stal na dlhé roky synonymom kasínovej zábavy. Dokonca ho aj nainštalovali do hotela Flamingo v samom srdci hazardu, v Las Vegas.

Liberty Bell

Automat Liberty Bell býva označovaný za prvý moderný automat. Bol to síce len slot s piatimi odlišnými symbolmi (dnešné automaty ho majú desať aj viac) a jeho maximálna výhra bola len päť dolárov, no napriek tomu sa automat stál nesmierne populárny. Nachádzal sa v krčmách, obchodoch, v holičstvách či dokonca aj na bowlingu.

Potenciál, ktorý tento segment ukrýva si povšimli aj iné spoločnosti a jednotlivci. Okolo roku 1900 prišla jedna spoločnosť z Chicaga (hokej tu hrával Nitran Samuel Buček) s 3-valcovým automatom, okolo roku 1930 vznikol prvý elektro-mechanický slot. Po objavení Generátora náhodných čísiel a virtuálnych valcov, vznikli automaty s multi miliónovými jackpotmi.

Nič z toho by nebolo možné bez experimentov a výtvorov Augusta Feya. Ten až do svojich osemdesiat dva rokov neúnavne pracoval na zdokonaľovaní hracích automatov a obšťastňovaní hráčov.

BORIS 190089

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X