Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Divadelná Nitra
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: SITA
18. augusta 2015 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skSITA, © SITA 2015

Hra môže byť i koncert. Neveríte? Pozrite si program Divadelnej Nitry

Hlavný program 24. ročníka Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra, ktorý sa uskutoční od 24. do 29. septembra, tvoria predstavenia deviatich zahraničných divadiel a štyroch slovenských.

Rôznorodosť divadelných druhov a foriem ponúkne program Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra 2015. Diváci zažijú na 24. ročníku festivalu napríklad aj divadlo vo forme koncertu. Belgickí hostia LOD music theatre & Théâtre Vidy-Lausanne pricestujú do Nitry s inscenáciou Starý Monk, ktorú kritici označujú za džezovú ódu na život.

Divadelný projekt mladého ukrajinského režiséra Saška Bramu z Ľvova prinesie publiku rockový koncert R+J – Roma a Júlia na opačných stranách občianskej vojny v ukrajinskom Majdane. Obe inscenácie, rovnako ako ich autori, sa ocitnú v slovenskom kontexte po prvý raz.

Inscenácie R+J a Starý Monk sú podľa riaditeľky festivalu Dariny Károvej „povahou divadlo-koncert a zároveň akýsi protestsong. Jeden proti vojne, druhý proti starobe“.

R+J je generačné divadlo mladých o osude mládeže v krajine, ktorá sa im rozpadáva pred očami. Starý Monk je zas generačné divadlo starých o príznakoch staroby, ktoré signalizujú koniec ambícií.

„Ani jedni ani druhí sa však nechcú vzdať svojich predstáv o živote. Jeden koncert je rockový, druhý džezový. Jeden drsný aj poetický, s použitím dokumentárneho videa, druhý ironický s animovaným video komentárom premien vlastného tela. A oba autentické, prežité na vlastnej koži, dojímavé a strhujúce jedinečným ľudským osudom,“ cituje tlačová správa Darinu Károvú.

Kárová zároveň upozorňuje, že všetci zahraniční režiséri a autori, ktorých diela budú uvedené v hlavnom programe tohtoročnej Divadelnej Nitry, sa predstavia na festivale a aj na Slovensku po prvý raz.

Zaujímavosťou je, že všetky inscenácie hlavného programu, tak zo zahraničia, ako aj zo Slovenska, sú autorským divadlom, čo zvyšuje mieru zaangažovanosti tvorcov a znásobuje silu výpovede diela. Zahraničné predstavenia sa odohrajú v originálnych jazykoch a budú simultánne tlmočené do slovenčiny a angličtiny.

Okrem hier Starý Monk a R+J vystúpi na Divadelnej Nitre aj poľský Nowy Teater s predstavením Apokalypsa, Medzinárodný inštitút politickej vraždy z Nemecka a Švajčiarska s hrou Štvavé rádio, francúzske Compagnie Kadidi/Dorothée Munyaneza s inscenáciou Sobota s rozhlasom, ruské Drama Laboratory a Teatr.doc s hrou Vjatlag. Izraelské Arkadi Zaides pricestuje s predstavením Archív, Ivana Müller z Paríža s inscenáciou Stále sa len prizeráme a Lotyšské Dirty Deal Teatro s hrou Stratená Antarktída.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X