Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
HOKEJ-TE: Nitra - Poprad
HOKEJ-TE: Nitra – Poprad Radosť hráčov HK Nitra (vľavo) a sklamaný brankár Dušan Sidor z HK Poprad (vpravo) po skončení 38. kola slovenskej hokejovej Tipsport extraligy 2013/2014 medzi HK Nitra - HK Poprad. Nitra, 10. január 2014. Foto: SITA/Martin Havran
9. marca 2014 Šport NitraHokej od NitraDen.skSITA, © SITA 2013 ilustračné: SITA/AP

HOKEJ: Košice a Nitra v sobotu nezaváhali

NITRA 8. marca – Favorizované tímy uspeli v sobotu v prvých zápasoch štvrťfinále play-off hokejovej Tipsport extraligy 2013/2014. Víťaz základnej časti HC Košice zdolal na svojom ľade MHC Martin presvedčivo 6:1, keď definitívne zlomil odpor súpera až v záverečnej tretine. Aj hokejisti HC Nitra vyhrávajú v sérii 1:0, keď v domácom prostredí otočili vývoj duelu proti HKM Zvolen a zvíťazili 3:1. Druhé štvrťfinálové stretnutia sú na programe v nedeľu 9. 3. so začiatkom o 17.00 h.
Súhrn výsledkov sobotňajších štvrťfinálových stretnutí play-off najvyššej slovenskej hokejovej súťaže Tipsport extraligy 2013/2014:
HC Košice – MHC Martin 6:1 (1:0, 1:1, 4:0) – stav série 1:0
Góly: 8. P. Bartoš (Kolba, Klouček), 25. Bicek (Svatoš), 43. Jokeľ (Češík, Hinďoš), 45. Deyl (P. Bartoš, R. Jenčík), 48. M. Bartánus (P. Bartoš, R. Jenčík), 58. Jokeľ (Štrbák) – 27. Galamboš
Vylúčení: 2:5 na 2 min, navyše: T. Hrnka 5+DKZ za napadnutie hlavy a krku – I. Ďatelinka 10 min za napadnutie zozadu, presilovky: 3:0, oslabenia: 1:1, rozhodovali: D. Konc, M. Novák – Bednár, Snášel, 2957 divákov
Zostavy:
Košice: Staňa – Kolba, Klouček, Štrbák, E. Černák, Deyl, Cebák – Bicek, T. Hrnka, M. Bartánus – Svatoš, P. Bartoš, R. Jenčík – Sojčík, Češík, Skalický – Jokeľ, Matúš Chovan, Hinďoš
Martin: Dzubina – Brcko, Matejka, I. Ďatelinka, Rusina, A. Novotný, Perniš, Popela, Tupý – L. Klíma, Kolena, Themár – Markovič, Galamboš, Važan – Suja, Pokrivčák, Finsterle – J. Cíger, Dírer, Rožník

Košičania vstúpili do prvého štvrťfinálového stretnutia ofenzívne. Už v úvodných sekundách mal šancu Bartánus a v prvej minúte otestoval Dzubinov postreh Jenčík. Domáci sa dostali do vedenia v 8. min. Bartoš prevzal puk na vlastnej modrej, potiahol ho cez celé klzisko a bekhendom otvoril účet. Češík sa potom nepresadil ani na dvakrát. V 12. min to skúšal Suja, ale Staňa bol pozorný. Na opačnej strane potom Bicekov pokus vyrazil Dzubina a pár sekúnd pred záverom prvej tretiny mieril Češík v oslabení tesne vedľa bránky.

V 3. min druhej tretiny mohol v presilovke vyrovnať Galamboš. Hneď z protiútoku Jenčíkova strela Dzubinovi vypadla, ale puk tesne minul bránku. Na 2:0 zvyšoval Bicek v početnej výhode, keď strelou švihom prekonal martinského brankára. V presilovke to potom skúšal aj Bartoš, ale Dzubina sa nenechal prekvapiť. V 27. min spravil Klouček chybu pri rozohrávke a Galamboš v oslabení strelil kontaktný gól. V 38. min sa po individuálnom prieniku dostal Svatoš pred bránku, ale skončil na Dzubinovi. Sojčík potom z dobrej pozície trafil vedľa.

V 3. min tretej tretiny Češík našiel Jokeľa, ten po pohotovej a presnej koncovke zvýšil na 3:1. V 45. min hrali Košičania v početnej výhode a Deylov šikovný teč znamenal štvrtý gól. V 48. min využili domáci tretiu presilovku v zápase. Po Bartošovej prihrávke sa presadil osamotený Bartánus a martinský tréner Babka si musel vziať oddychový čas. V 58. min sa peknou individuálnou akciou v oslabení blysol Jokeľ a na jej konci kapituloval Dzubina šiestykrát v zápase. Košičania sa ujali vedenia 6:1, áver sa už len dohrával, domáci si bez problémov ustrážili päťgólový náskok.
Hlasy:
Anton Tomko (tréner Košíc): „Od začiatku sme hrali s nasadením. Vylúčenie nášho hráča do konca stretnutia nám rozhodilo zostavu, museli sme improvizovať. Za stavu 2:0 sme potrebovali dať ďalší gól, aby sme sa upokojili. Ten neprišiel. Naopak, spravili sme chybičku v strednom pásme a Martin ju využil. Po treťom góle sme pridali ďalšie po pekných akciách. Čo je podstatné, v sérii vedieme a musíme sa pripraviť na ďalší zápas.“
Daniel Babka (tréner Martina): „Už v štvrtej minúte sme prišli o nášho najproduktívnejšieho hráča Markoviča, čo, samozrejme, našu hru poznačilo. Košice v prvej tretine k hráčom pristupovali veľmi rýchlo, boli silnejší v osobných súbojoch. V druhej tretine sme mali za stavu 2:1 pre domácich niekoľko príležitosti na vyrovnanie, v presilovke puk tancoval na bránkovej čiare. Ak by sa nám podarilo vyrovnať, zápas by sa zrejme vyvíjal inak. Zlomový gól bol na 3:1, potom sme dostali ďalšie a bolo to vybavené. V play-off musíme našu hru zjednodušiť, nesmieme toľko držať puk.“
HK Nitra – HKM Zvolen 3:1 (0:1, 2:0, 1:0) – stav série 1:0
Góly: 21. Stümpel (R. Tománek), 38. J. Ručkay (H. Ručkay), 54. H. Ručkay (Miroslav Kováčik, Nádašdi) – 15. Obšut (A. Podkonický)
Vylúčení: 10:8 na 2 min, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Baluška, Stano – Holienka, Valach, 3289 divákov
Zostavy:
Nitra: Kristan – D. Milo, Nádašdi, P. König, Ordzovenský, M. Novák, F. Kuzma, Ďurkech, M. Bača – J. Ručkay, Miroslav Kováčik, H. Ručkay – L. Novák, Stümpel, R. Tománek – Pupák, T. Chrenko, Martin Segľa – Bajtek, Lekleš, R. Mráz
Zvolen: M. Šimko – Hraško, Juraško, Obšut, Safronov, L. Pokovič, J. Hertl, Pichnarčík, Ťavoda – P. Zuzin, Brabenec, Puliš – A. Podkonický, Hebar, Michal Chovan – Škvaridlo, M. Jurík, Síkela – Ľ. Zuzin, Čanky, Martin Ďaloga

Prvé štvrťfinálové meranie síl začali lepšie hostia zo Zvolena. Ideálnu možnosť otvoriť skóre mal už v 4. min Podkonický, ale v dobrej pozícii netrafil odkrytú domácu bránku. „Corgoni“ postupne hru vyrovnali a vytvorili si aj gólové šance. Tú najväčšiu mal v polovici úvodného dejstva Segľa, ale svoj samostatný nájazd na gólmana Šimka nedoviedol do úspešného konca. V 15. min sa už ale skóre menilo, keď sa počas presilovej hry hostí ujala nenápadná strela od modrej čiary z hokejky Jaroslava Obšuta – 0:1. Nitra do konca tretiny ešte vyvinula enormné úsilie, aby vymazala svoje manko, avšak výborne chytajúci Šimko nepustil za svoj chrbát ani jeden puk a do šatní tak odchádzali spokojnejší Zvolenčania.

V druhej tretine hokejisti spod Zobora prevýšili súpera po každej hernej stránke. Na obrat zavelil už v 21. min domáci kapitán Jozef Stümpel, ktorý profitoval zo svojho dôrazu v predbrankovom priestore – 1:1. V ďalších minútach sa hosťujúci brankár Šimko musel poriadne obracať. Prácu mal pri gólových tutovkách Tománka, Bajteka, Segľu a Lukáša Nováka. V 36. min mal Zvolen obrovské šťastie, keď po strele Kuzmu zazvonila žrď za brankárom Šimkom. O dve minúty neskôr sa však Nitra aréna už otriasala v základoch. Dôrazný Jakub Ručkay doslova očami dotlačil puk do bránky a zverenci trénera Antonína Stavjaňu po prvýkrát v zápase viedli. V závere druhej tretiny sa naskytla hosťom ešte presilová hra, avšak výraznejšiugólovú šancu si v nej nevypracovali a tak po dvoch tretinách svietil na ukazovateli stav 2:1.
V tretej tretine sa Zvolen snažil o vyrovnanie a vypracoval si aj dobré gólové príležitosti. Brankár Kristan však v dôležitých chvíľach podržal svoj tím. O osude zápasu sa rozhodlo v 54. min, kedy sa po Nádašdiho strele dostal puk pred osamoteného Henricha Ručkaya a ten ho pohodlne upratal do hosťujúcej svätyne. V závere mohol výsledok ešte „pocukrovať“ Bajtek, ale svoj samostatný nájazd nedotiahol do úspešného konca. Nitra napokon vyhrala nad Zvolenom 3:1 a ujala sa vedenia v štvrťfinálovej sérii 1:0.
Hlasy:
Antonín Stavjaňa (tréner Nitry): „V prvej tretine sme nepremenili množstvo šancí. Hostia v zúfalstve, že sa im nedarí presilovka, na jej konci vystrelili a dali gól. Potom sme bojovali a podarilo sa nám zápas otočiť. Dôležité bolo, že sme ustáli množstvo presilových hier. Máme v kádri dvojice, ktoré si rozumejú, a to nám dnes zahralo do karát.“
Josef Turek (tréner Zvolena): „Mali sme dobrý vstup do zápasu, keď sa nám podarilo dať gól v presilovke. Prvú tretinu sme odohrali celkom dobre, bohužiaľ, hneď v prvom striedaní sme na začiatku druhej časti dostali gól a vrátili súpera do hry. Neskladali sme zbrane a snažili sa, ale Nitra má silný tím a potvrdila to. Škoda, že sa nám nedarilo využívať presilovky, možno by ten zápas vyzeral inak. Nitra dnes bola lepšia a vyhrala zaslúžene.“

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.