Hrac HC Kosice Peter Sojcik v obkoleseni spoluracov sa tesi po sv ojom gole počas finaloveho zapasu Tipsport ligy medzi HC Kosice a HK NItra. Kosice, 21. april 2014. Foto: SITA/Jozef Jarosik
21. apríla 2014 Šport NitraHokej od NitraDen.skSITA, © SITA 2014 SITA/AP

HOKEJ: Košičania získali siedmy titul, Nitru deklasovali 6:0

HC Košice – HK Nitra 6:0 (1:0, 4:0, 1:0) – konečný výsledok série: 4:3

KOŠICE 21. apríla – Hokejisti HC Košice sú majstrami Slovenska v sezóne 2013/2014. V rozhodujúcom siedmom finálovom súboji Slovnaft play-off Tipsport extraligy Košičania zdolali v pondelok na domácom ľade súperov z Nitry 6:0 (1:0, 4:0, 1:0) a dramatickú finálovú sériu vyhrali 4:3 na zápasy. Zverenci trénera Antona Tomka rozhodli o zisku zlatých medailí v druhej tretine, keď vo vypredanej Steel aréne uštedrili hosťujúcemu tímu štyri góly a po nej svietilo na ukazovateli skóre 5:0. Úspešnými košickými strelcami boli Tomáš Marcinko, Tomáš Hrnka, Radek Deyl, Peter Sojčík a dvakrát Matej Češík. Siedmy finálový zápas bol zároveň jediný, ktorý Košičania pre seba rozhodli v riadnom hracom čase. Predchádzajúce tri víťazstvá dosiahli v predĺžení, resp. samostatných nájazdoch.

Košičania pridali do jagavej klubovej zbierky siedmy majstrovský titul, prvý po dvoch rokoch. Vlani aj predvlani sa museli uspokojiť so striebrom. K titulu získali aj bonus: účasť v novotvoriacej sa Lige majstrov. Slovenský šampión by mal dostať jednu z dvoch voľných kariet v tejto celoeurópskej súťaži pre ročník 2014/2015. Košickí hokejisti sa siedmym titulom už výrazne priblížili najúspešnejšiemu slovenskému klubu Slovanu Bratislava, ktorý získal v ére samostatnosti osem majstrovských pohárov.

Finále Slovnaft play-off Tipsport extraligy – siedmy zápas (hralo sa na 4 víťazstvá) – pondelok:
Góly: 4. T. Marcinko (M. Bartánus), 21. T. Hrnka (T. Marcinko, Deyl), 29. Deyl (Jenčík), 29. Sojčík, 32. Češík (Spilar), 45. Češík
Vylúčení: 3:4 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Baluška, Jonák – Valach, Šefčík, 8347 divákov (vypredané)

Zostavy:
Košice: Staňa – Macejko, Cebák, Deyl, Klouček, Šeda, Kolba, M. Takáč – Jenčík, P. Bartoš, Spilar – M. Bartánus, T. Marcinko, Hrnka – Sojčík, Češík, Bicek – D. Pašek, Jokeľ, Skalický – Hinďoš
Nitra: Kristan (32. Lakosil) – Milo, Nádašdi, König, Ordzovenský, M. Novák, F. Kuzma, M. Bača, Ďurkech – Miroslav Kováčik, Lelkeš, J. Ručkay – H. Ručkay, Stümpel, Tománek – Piačka, T. Chrenko, Martin Segľa – Tábi, Hrazdíra, Bajtek

Tri a pol minúty trvalo Košičanom, kým úvodný tlak pretavili vo vedúci gól. Po akcii Bartánusa a jeho bekhendovj strele sa k odrazenému puku dostal Marcinko a aj so šťastím ho dostal ponad padajúceho Kristana do bránky – 1:0. Domáci pokračovali vo vysokom nasadení. V 6. min viedli na strely 7:1, ale potom prišiel tlak hostí. Nádašdi v dobrej pozícii hľadal ešte lepšie postaveného spoluhráča, ale nič z toho nebolo. Nasledovala nebezpečná strela Ručkaya a na druhej strane zasa netrafil bránku šikovný Spilar. V 12. min sa snažil z uhla prekvapiť Staňu hosťujúci obranca König. Potom si za hrubosť išli oddýchnuť na trestnú lavicu aktívni veteráni Bartoš a Kováčik a v závere prvej tretiny aj hosťujúci Chrenko. Domáci presilovku nevyužili.

Zato v druhej tretine Košičania predviedli najlepší výkon z celej finálovej série. Už v 48. sekunde strelil zabudnutý Hrnka dôležitý druhý gól. Rozhodujúci úder zasadili domáci hosťom spod Zobora v 29. min, keď v rozpätí 23 sekúnd pridali tretí a štvrtý gól. Najprv sa po ukážkovom zahraní presilovej hry presadil obranca Deyl a po ňom po chybe nitrianskej obrany sám zoči-voči Kristanovi aj útočník Sojčík – 4:0. A keď v 32. min Spilar ukážkovo našiel Češíka a ten nezaváhal, zaplnená Steel aréna mohla predčasne začať oslavovať.

Päť gólov bolo priveľa aj pre slovinského brankára Nitry Kristana, ktorý sa nechal vystriedať Lakosilom. Nitrania sa z predčasného knokautu už nespamätali a zvyšok stretnutia sa len dohrával. V 45. min navyše Češík druhým svojím gólom v zápase nekompromisnou strelou zvýšil na 6:0. Hostia sa až do konca zápasu nedočkali ani kozmetickej úpravy výsledku. V posledných dvoch minútach vďační košickí diváci aplaudovali v stoji: Majstri…