HOKEJ-TE: Banská Bystrica - Nitra
Rados hráèov HK Nitra zo streleného gólu, na snímke Richard Lelkeš (vľavo) poèas 3. zápasu semifinále slovenskej hokejovej Tipsport extraligy 2013/2014 medzi HC'05 Banská Bystrica - HK Nitra. Banská Bystrica, 30. marec 2014. Foto: SITA/Ján Viazanièka
30. marca 2014 Šport NitraHokej od NitraDen.skSITA, © SITA 2014 SITA/AP

HOKEJ: Banská Bystrica znížila semifinále s Nitrou!

HC ´05 Banská Bystrica – HK Nitra 6:4 (2:1, 2:2, 2:1) – stav série: 1:2

NITRA 30. marca – Hokejisti HC ´05 Banská Bystrica zvládli prvý domáci zápas semifinále Slovnaft play-off Tipsport extraligy a po nedeľňajšom víťazstve 6:4 znížili stav série s HK Nitra na 1:2. Veľkú zásluhu na nitrianskom úspechu má Petr Kafka, ktorý strelil prvé štyri góly domácich. Podobný kúsok sa v tejto sezóne podaril iba Romanovi Tomasovi zo Žiliny. Banskobystričania od úvodu viedli a Nitrania iba doťahovali ich náskok. Vyrovnať sa tímu spod Zobora nepodarilo ani raz. V poradí štvrtý duel série sa hrá v pondelok opäť v Banskej Bystrici.

Výsledok – semifinále Slovnaft play-off Tipsport extraligy – tretí zápas (hrá sa na štyri víťazstvá):
Góly: 2. Kafka (Rapáč, Macháček), 13. Kafka (Heizer, Rapáč), 22. Kafka (Kania, Rapáč) 28. Kafka (M. Lunter, Heizer), 43. M. Lunter (Zigo), 60. Matoušek – 19. Martin Segľa (F. Kuzma, M. Novák), 36. L. Novák (Tománek, Stümpel), 40. J. Ručkay (D. Milo, Miroslav Kováčik), 45. Lelkeš (R. Mráz)
Vylúčení: 2:3 na 2 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Kubuš, Lauff – Korba, Rovenský, 2850 divákov

Zostavy:
Banská Bystrica: Kalemba – Lepine, Saracino, Kania, Macháček, Rosandič, Bambúch – Veilleux, P. White, Handlovský – Kafka, Heizer, Rapáč – Lamper, Zigo, M. Lunter – Kadura, Matoušek, R. Konečný
Nitra: Kristan (28. Lakosil) – König, Ordzovenský, D. Milo, Nádašdi. M. Novák, F. Kuzma, Ďurkech – L. Novák, Stümpel, Tománek – J. Ručkay, Miroslav Kováčik, Bajtek – Martin Segľa, T. Chrenko, M. Bača – Piačka, Lelkeš, R. Mráz

Banskobystričania nastúpili bez kapitána Hudeca, ktorý musel odcestovať do Bratislavy z vážnych rodinných dôvodov, no na hre baranov to nebolo v prvej tretine vidieť. Už v 75. sekunde vystrelil spomedzi kruhov Kafka a vymietol horný roh bránky – 1:0. V tretej minúte Matoušek netrafil puk pred odkrytou nitrianskou svätyňou. Následne na štadión vtrhol ďalší stočlenný dav nitrianskych fanúšikov, prerazil zábrany a to akoby nakoplo hostí. V 7. min sa ocitli pred Kalembom v dobrých príležitostiach Stümpel a J. Ručkay, ale nedokázali vyrovnať. Počas presilovky v 13. min opäť skóroval Kafka, z ľavej strany vystrelil na Kristana, ktorému prepadol puk za čiaru – 2:0. Hráči spod Zobora napokon znížili pred prestávkou, keď Martin Segľa v 19. minúte obkorčuľoval bránku a zasunul do nej puk.

Aj nástup do druhej tretiny patril Bystričanom. V početnej výhode pálil spoza vrchnej časti ľavého kruhu Kafka v početnej výhode a gólman Nitry opäť kapituloval. Znížiť chceli v 24. min Tománek i Stümpel, ale zblízka sa im to nepodarilo. V 28. min prišla opäť chvíľa Kafku, tentoraz vykorčuľoval zo striedačky na modrú, prebral puk a v minisóle ho zavesil pod hornú žŕdku – 4:1. Kristana nahradil v bránke Lakosil, ktorý v polovici duelu čelil šanciam Ziga a Handlovského. V 33. minúte ho na dvakrát zblízka neprekonal ani White. Potom Nitra ožila a vytvorila si mohutný tlak. Po vyhranom buly dal druhý gól do odkrytej bránky L. Novák, keď dostal ideálnu prihrávku od Tománka. Po ďalšom úspechu na vhadzovaní skóroval 23 sekúnd pred prestávkou J. Ručkay.

Aj úvod tretej tretiny vyšiel lepšie domácim hokejistom. V 43. min sa dostali do prečíslenia dvoch na jedného Zigo a Lunter, druhý spomínaný bekhendom prekonal Lakosila – 5:3. Tento stav však na tabuli dlho nesvietil, pretože o dve minúty poslal puk pred bránku Mráz a voľný Lelkeš pohotovo zakončil. Hostia mali následne niekoľko možností na vyrovnanie. Najprv pohorel sám pred Kalembom Novák, v presilovke to nevyšlo ani Königovi po niekoľkých nebezpečných strelách od modrej a v 52. min vychytal gólman HC ´05 v čistej šanci aj kanoniera Tománka. V závere sa útoky striedali na oboch stranách, brankári sa nenudili. Nitra v poslednej minúte chcela hrať bez Lakosila, ktorý už korčuľoval na striedačku, keď Matoušek získal puk a zo stredného pásma ho poslal medzi žrde. Na tento
zásah už hráči spod Zobora počas zostávajúcich 53 sekúnd nedokázali odpovedať.