Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Hodiny pred Orbisom
NitraDeň.sk
27. apríla 2018 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2018 Diskusia()

Hodiny svetového času, ktoré stáli pred Orbisom, zrekonštruujú a postavia inde

Hodiny svetového času, ktoré roky stáli pred Domom kultúry Orbis v centra Nitry, chce dať mesto zrekonštruovať a nájsť im nové miesto. Radnica ich demontovala a uskladnila vo februári. Bolo to pred začatím búrania Orbisu, na ktorého mieste vyrastie polyfunkčný komplex. Hodiny už dávno nefungujú a aj niektoré ich vonkajšie časti sú poškodené, tvoria však súčasť histórie Nitry.

„Myslíme si, že takéto, možno aj malé veci, ktoré sú zapísané do pamäti ľudí, by sa mali zachovať. Hodiny sme dostali ako dar v 70. rokoch inulého storočia od východných Nemcov. Náklady na rekonštrukciu a ich presťahovanie niekam, aby sme ich videli, nie sú až tak náročné pre toto mesto,“ povedal viceprimátor Nitry Ján Vančo.

Rekonštrukcia hodín

Hodiny svetového času majú svoju fungujúcu dvojičku v nemeckom meste Bernburg, ktoré ich Nitre za predchádzajúceho režimu darovalo. „Napísali sme mestu Bernburg a oni nám elektronicky poslali pôvodné výkresy hodín, ktoré, verím, že pomôžu pri rekonštrukcii,“ povedal Vančo. Výbor mestskej časti Staré mesto odporučil rekonštrukciu hodín. Odborná firma už vyčíslila náklady na rekonštrukciu, ktoré by boli zhruba 15-tisíc eur. Podľa Vanča by sa peniaze na tento účel mohli nájsť v rozpočte odboru komunálnych činností, ktorý má vyčlenený balík na rekonštrukciu mobiliáru.

Oprava by mala trvať tri až šesť mesiacov, potom by mali nájsť pre hodiny nové miesto niekde v centre Nitry. Vančo hovorí, že od ľudí majú rôzne návrhy umiestnenia, napríklad na Župné námestie, na pešiu zónu, pred VÚB bankou, vedľa bývalého Orbisu, v parčíku za hlavnou poštou či v mestskom parku. „Ja by som bol za to, aby si ľudia sami určili, napríklad v nejakej ankete, kde chcú hodiny mať,“ povedal Vančo.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X