Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Divadelná Nitra 2015
ilustračné: SITA
7. októbra 2015 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skSITA, © SITA 2015

Hlavný program Divadelnej Nitry videlo 3 300 ľudí

Dvadsiaty štvrtý ročník s témou „Empatia – zdieľať a dávať“ bol najviac multikultúrny v histórii festivalu

NITRA 7. októbra – Vyše 3 300 ľudí si pozrelo 22 predstavení hlavného programu Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra. Ďalších 4 800 ľudí navštívilo 62 sprievodných podujatí. Festival, ktorý sa konal od 24. do 29. septembra, ponúkol produkcie z jedenástich krajín – Belgicka, Česka, Francúzska, Izraela, Lotyšska, Nemecka, Poľska, Ruska, Španielska, Ukrajiny a Slovenska. Hľadiská oboch nitrianskych divadiel – Divadla Andreja Bagara a Starého divadla Karola Spišáka – sa zaplnili na 90 percent. Dvadsiaty štvrtý ročník s témou „Empatia – zdieľať a dávať“ bol najviac multikultúrny v histórii festivalu. Koncept jeho dramaturgie ukázal, kam až siaha divadlo a aké podoby a formy dokáže na seba v súčasnosti prevziať, informovala PR manažérka festivalu Zuzana Golianová.

„Myslím, že sme tento rok nastavili latku pomerne vysoko. Ani sme netušili, akou aktuálnou sa vdôsledku posledných udalostí vEurópe stane téma festivalu Empatia,“ zhodnotila uplynulý ročník festivalu Divadelná Nitra jeho riaditeľka Darina Kárová. Ako dodala, viaceré z prezentovaných diel patria kšpičke európskej divadelnej tvorby a niektoré sú, naopak, v zahraničí ešte neznáme. „Na Slovensku však boli ich tvorcovia po prvý raz. To dalo festivalu punc originality. Budeme mať v budúcnosti čo robiť, aby sme silu pôsobenia tohto ročníka prekonali,“ myslí si Kárová. Prezident Andrej Kiska uzavrel 24. ročník Divadelnej Nitry aoznámil, že nad budúcim jubilejným ročníkom preberá záštitu. Ako povedal, „Divadelná Nitra bola, je a všetci veríme, že i naďalej bude ostrovom slobodnej komunikácie. Festivalom, ktorý je originálny, inovatívny, inšpiratívny, ktorý má ohromnú medzinárodnú reputáciu a jedinečných zahraničných hostí.“ Vyzdvihol tiež šťastnú ruku pri voľbe témy tohto ročníka, ktorá je dnes mimoriadne aktuálna.

Tohtoročná Divadelná Nitra zaznamenala pozitívne ohlasy aj zo zahraničia. Významný teatrológ zFrancúzska Patrice Pavis, ktorý viedol vrámci festivalu medzinárodný kritický seminár V4@THEATRE – Divadelná Nitra 2015 Residency, napísal: „Medzinárodný festival Divadelná Nitra nám počas jedného týždňa predostrel bohaté a hlboké úvahy o živote našej spoločnosti, a to vďaka inscenáciám, ktoré sa neboja hovoriť o ekonomických a politických problémoch, čo nás trápia.“ Najväčšie uznanie uodborníkov získali inscenácie Apokalypsa a Štvavé rádio. Ohlas vzbudili aj R+J či Sobota srozhlasom. Úspech uobecenstva zožal Starý Monk a slovenské inscenácie Mojmír II. alebo Súmrak ríše, Domov Eros Viera, Veľký zošit a Spiatočka.

Sprievodný program sa konal na 18-tich miestach vNitre. Jeho zostavovateľka Slavka Civáňová uviedla, že najväčší ohlas mal španielsky súbor Wandering Orquestra atiež predstavenie pre deti arodiny O barančekovi, ktorý spadol zneba… Mimoriadne sledované boli aj intervencie vo verejnom priestore, inštalácie, výstavy, integračné workshopy aprednášky pre dospelých ideti vtematických okruhoch menšiny, hendikepovaní či životné prostredie.

Medzinárodný festival Divadelná Nitra je najväčším divadelným festivalom a jedným z najvýznamnejších medzinárodných podujatí na Slovensku. Je výberovou prehliadkou európskeho divadelného umenia s dôrazom na činoherné divadlo a inovatívne formy scénického umenia (performing arts), zároveň sa vyznačuje prekračovaním hraníc druhov a štýlov.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X