Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Velkoprepostsky palac klub priatelov starej nitry.jpg
Foto: www.facebook.com
16. júna 2017 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2017

Historický Veľprepoštský palác postavia nanovo do pôvodnej podoby

Historická budova Veľprepoštského paláca pod Nitrianskym hradom sa dočká kompletnej obnovy. Nitrianske biskupstvo ju plánuje dostavať do podoby, akú mala pred zbombardovaním počas druhej svetovej vojny. Pôvodný vzhľad budovy zachytávajú dobové fotografie.

„Stavba, ktorá tam je teraz, sa nemôže obnoviť, pretože nekorešponduje s pôvodnou historickou stavbou a legislatíva nás viaže k tomu, aby sme obnovu stavby realizovali iba takým spôsobom, že ju vrátime do pôvodnej historickej podoby. Znamená to veľké zväčšenie terajšej stavby,“ povedal riaditeľ Biskupského úradu v Nitre Martin Michalíček.

Výstavba by sa mala začať na jeseň, trvať bude dva až tri roky. Po dostavbe bude palác slúžiť pre potreby biskupského úradu. „Pravdepodobne sa tam presťahujú niektoré kancelárie, aby sme boli dostupnejší a nemali všetky kancelárie až úplne hore na hrade,“ povedal Michalíček.

Veľprepoštský palác sa nachádza na dolnom nádvorí za súsoším svätých Cyrila a Metoda pod Nitrianskym hradom. Postavili ho v rokoch 1778 – 1780 na podnet cisárovnej Márie Terézie podľa projektu Franza Antona Hillebrandta ako dvojpodlažnú rokokovo-klasicistickú budovu. Na balustráde stála jazdecká socha Márie Terézie, ktorú v roku 1992 po oprave osadili v záhrade Grasalkovičovho paláca v Bratislave. Michalíček povedal, že je možné, že dajú vyhotoviť jej kópiu. Pri bombardovaní Nitry v marci 1945 bola budova natoľko poškodená, že bolo možné obnoviť len prízemie strednej časti.

Na mieste budúcej výstavby, kde v minulosti stála časť paláca, ktorú zničilo bombardovanie, sa robí archeologický výskum. „Našla sa tam zaniknutá pôvodná pivnica. Ďalší výskum ukáže, či sú tam aj nejaké staršie veci. Areál Nitrianskeho hradu je lokalita, ktorá bola tisícročia využívaná a všade je možnosť, že sa niečo dôležité nájde,“ uviedol riaditeľ Archeologického ústavu v Nitre Matej Ruttkay. V súčasnosti je výskum prerušený, pretože sa čaká na búracie povolenia na niektoré nové objekty, cez leto by mal pokračovať.

Veľprepošt je hlavou sídelnej kapituly, čo je zoskupenie dvanástich kňazov, ktorí sú vymenovaní za kanonikov a ich úlohou je pravidelne sa modliť a slúžiť spoločné sväté omše. Nitrianska sídelná kapitula je najstaršou v celej strednej a východnej Európe. „Táto kapitula je v Európe veľmi exkluzívna tým, že už má vyše tisíc rokov, v roku 2006 sme slávili milénium. Prvá písomná zmienka o nej je z roku 1006, keď kráľ Štefan našiel kanonikov, ktorí sa modlia v Nitre, čiže ich existencia musí siahať ešte ďalej, len nemáme k tomu písomné zmienky,“ povedal Michalíček.

Súčasným veľprepoštom je bývalý riaditeľ Biskupského úradu v Nitre Štefan Valo, sídli v Kanonickom dome na hradnom kopci.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X