Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
NITRA:  Pribinova Nitrawa
ilustračné: SITA
28. augusta 2018 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skSITA, © SITA 2018 Diskusia()

Historický akt udelenia mestských výsad Nitre oživia v nedeľu herci a dobové skupiny

Nitra si v nedeľu 2. septembra pripomenie 770. výročie získania privilégií slobodného kráľovského mesta. Pri tejto príležitosti pripravuje historicky ladené podujatie, ktoré túto udalosť oživí. Na Vŕšku, kde sa nachádzalo malé námestie aj v 13. storočí, vznikne stredoveký trh s remeselníkmi, mešťanmi, mestskou strážou, predajcami a kupcami.

„Všetci budú netrpezlivo čakať na príchod župana Ondreja, ktorý má mešťanom priniesť očakávanú listinu kráľa Bela IV. Nitra bude za slobodné kráľovské mesto vyhlásená o 19. hodine na Svätoplukovom námestí, kam z Vŕšku prejde o 18.45 hod. sprievod mešťanov,“ informoval autor scenára podujatia a historik Daniel Balko. Akt udelenia privilégií zrekonštruuje scénka, v ktorej okrem členov dobových skupín vystúpia aj nitrianski herci Anton Živčic a Ján Hrmo.

V listine, v ktorej panovník Belo IV. udeľuje hosťom a obyvateľom Nitry slobody kráľovského mesta, spomína ako hlavný dôvod svojho rozhodnutia odvahu, ktorú obyvatelia Nitry prejavili počas tatárskeho vpádu v roku 1241. „Pravdou však je, že v tomto období sa objavujú aj nové kráľovské mestá, ktoré pred tatárskym vpádom neexistovali,“ hovorí Balko. Podporou vzniku slobodných miest sa Belo IV. snažil naštartovať hospodársky rozvoj krajiny, pretože po takmer ročnom pustošení Uhorska Mongolmi a ich tatárskymi spojencami zostala väčšia časť krajiny neobývaná a vypálená.

Slobodný trh

Výsady mali za cieľ najmä uľahčiť podnikanie a obchod. Mešťania slobodných miest mohli bez ciel a poplatkov predávať tovar po celej krajine a na pravidelné mestské trhy mali otvorený prístup aj zahraniční kupci. V Nitre sa konal slobodný trh každý utorok. Mešťania si slobodne volili richtára a dvanásť členov mestskej rady. Boli právne slobodnými obyvateľmi, neboli podriadení žiadnemu zemepánovi a prípadné vážne spory so šľachtou mal rozsúdiť samotný kráľ.

„Tento významný míľnik v živote mesta bol v posledných rokoch neprávom zabúdaný a odsúvaný. Našťastie sa po 770 rokoch konečne v meste dočkáme malej spomienkovej akcie,“ hovorí Balko. Historický program zabezpečia dobové skupiny Militia Portalis, Satyros, Milites Nobiles a agentúry Hector a EPS, s. r. o., vďaka finančnej podpore mesta Nitra. Oslavy 770. výročia udelenia mestských výsad zároveň otvoria tohtoročné Dni Európskeho kultúrneho dedičstva na Slovensku.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X