Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kaštieľ v Horných Lefantovciach a bývalá liečebňa
Foto: Lucia Bihuncová
7. júna 2019 Zaujímavosti od NitraDeň.skNitraDeň.sk Diskusia()

História kaštieľa v Horných Lefantovciach: Z kláštora na kaštieľ ho prestaval ten istý staviteľ, ktorý upravil aj Bojnický zámok

Horné Lefantovce sú obec, ktorá sa nachádza len niekoľko kilometrov od Nitry. Popýšiť sa môžu tým, že sa tu nachádzajú až tri kaštiele. My sa bližšie pozrieme na jeden z nich.

Obec Horné Lefantovce leží na svahoch nevysokého pohoria Tríbeč, ktoré sa postupne znižuje do údolia rieky Nitry, orientačne je táto obec na sever od známeho Zobora.

Na mape môžete okrem Horných Lefantoviec natrafiť aj na Dolné Lefantovce, Horné sú zemepisne skutočne položené vyššie. Práve v Horných Lefantovciach sa nachádza pomerne veľká a na svoj vek primerane zachovaná budova kaštieľa.

Ako sa uvádza v knihe Naše hrady a kaštiele, ktorej autormi sú Štefan Pisoň a Marián Velba, kaštieľ vznikol prestavbou niekdajšieho kláštora pavlínov. Ten bol postavený niekedy koncom 14. storočia.

Dnešná podoba kaštieľa je v podstate barokovou prestavbou z roku 1774. „Zbarokizovaný kostol má však vonkajšie formy stredoveké, gotické. Okrem stavebných úprav dostal roku 1774 bývalý gotický kostol nové barokové klenby a na nich bohatú freskovú výzdobu od maliara Jána Bergla,“ píše sa vo vyššie menovanej knihe.

Po roku 1782, keď došlo k zrušeniu pavlínskej rehole, sa pre kláštor dlho nevedelo nájsť vhodné využitie a postupne pustol a chátral.

Až koncom 19. storočia ho dal nový majiteľ opraviť a súčasne prestavať na kaštieľ. Opravy boli zverené známemu staviteľovi J. Hubertovi, ktorý prestaval napríklad aj Bojnický zámok.

„Staviteľ v podstate nezmenil kláštornú budovu, ale pristaval niektoré nové časti (oba balkóny), vytvoril novú strechu, zmodernizoval miestnosti a najmä prestaval kostol na spoločenskú miestnosť, ktorá sa ďalej dispozične zmenila po roku 1945 pre zdravotníctvo,“ uvádza publikácia venovaná slovenským hradom a kaštieľom.

Dlhé roky v tomto kaštieli sídlilo sanatórium pre liečbu pľúcnych chorôb, po tom, čo kaštieľ opustila nemocnica, naďalej chátra a hľadá sa jeho vhodné využitie.

Pozrite si fotogalériu z tohto krásneho kaštiela, ktorý sme navštívili koncom februára tohto roka.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X