Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Herne hazard kasino gettyimages.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
10. decembra 2020 Správy Nitra od NitraDen.skSITA Diskusia()

Herne a kasína sa z ulíc Nitry postupne vytratia, poslanci schválili zákaz hazardu

Prevádzkovateľ kasín sa obáva, že úplný zákaz herní a kasín môže spustiť lavínu po celom Slovensku a pripraviť o prácu 15-tisíc ľudí, ktorých tento priemysel zamestnáva.

Mesto Nitra postupne vytlačí herne a kasína zo svojho územia. Mestské zastupiteľstvo v Nitre dnes schválilo všeobecne záväzné nariadenie s úplným zákazom umiestnenia herní a kasín v hoteloch, moteloch, penziónoch, v budovách pre obchod a služby, v budovách pre kultúru a na verejnú zábavu, ako aj v bytových domoch.

Úplný zákaz hazardu aj bez petície obyvateľov mestám a obciam od 1. novembra umožňuje novela zákona o hazardných hrách.

Herne a kasína budú z Nitry miznúť postupne k termínu skončenia ich licencií. Samospráva po tom príde o príjem z poplatkov vo výške približne 600-tisíc eur ročne.

Bez kompromisu

Primátor Marek Hattas na začiatku trojhodinovej diskusie zopakoval svoj názor, že pre samosprávy je hazard bezpečnostný, sociálny, ekonomický aj urbanistický problém.

Prevádzkovateľ kasín Róbert Vystavil vyjadril obavu z toho, že úplný zákaz môže spustiť lavínu po celom Slovensku a pripraviť o prácu 15-tisíc ľudí, ktorých tento priemysel zamestnáva.

Poslanec Peter Oremus navrhol kompromis, ktorým chcel umožniť fungovanie kasín v hoteloch, poslanci však zahlasovali za úplný zákaz prevádzok v meste.

Petícia ľudí

Nitrianski poslanci schválili úplný zákaz herní a kasín na území mesta všeobecne záväzným nariadením už vlani v júni.

Vtedy tak urobili na základe petície za zákaz hazardu, ktorú podpísalo viac ako 20-tisíc ľudí, teda viac ako tretina oprávnených voličov. Krajský súd v Nitre v auguste tohto roku dočasne pozastavil účinnosť všeobecne záväzného nariadenia o zákaze hazardu.

Schválením nového sa podľa asistenta poslanca Národnej rady SR a primátora Nitry Hattasa Ladislava Mášika ruší platnosť pozastaveného nariadenia.

Nariadenie o zákaze

V Nitre mali nariadenie o zákaze umiestňovania herní a kasín mestskí poslanci schvaľovať už v novembri, vtedy však po diskusii materiál z rokovania stiahli.

Od 1. novembra môžu obecné a mestské zastupiteľstvá prostredníctvom všeobecne záväzného nariadenia zakázať hazardné hry aj bez podmienky predloženia petície, v ktorej sa občania sťažujú na narúšanie verejného poriadku.

Dovtedy bolo je prijatie nariadenia obce o zákaze hazardu na jej území podmienené existenciou petície, ktorú muselo podporiť najmenej 30 percent obyvateľov, v prípade Bratislavy a Košíc platila hranica 15 percent obyvateľov.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X