Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Staré divadlo, Ondrej Spišák
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ešte koncom roka 2015 bol ponižujúcimi okolnosťami donútený dať výpoveď medzinárodne uznávaný a oceňovaný režisér Ondrej Spišák. Foto: SITA
11. februára 2016 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2015

Herci odchádzajú pre nezhody s riaditeľom, „odmietajú sa podieľať na umeleckom úpadku divadla“

Nezhody medzi umelcami a riaditeľom Starého divadla Karola Spišáka v Nitre vyústili do odchodu časti umeleckého súboru. Za šesť mesiacov pôsobenia nového riaditeľa Martina Kusendu odišlo umelecké vedenie – režiséri, dramaturgička, umelecký šéf, výtvarník a herci, ktorí profilovali súčasný repertoár divadla.

„Ešte koncom roka 2015 bol ponižujúcimi okolnosťami donútený dať výpoveď medzinárodne uznávaný a oceňovaný režisér Ondrej Spišák, 15.  januára 2016 mladý talentovaný výtvarník Karel Czech,“ povedala dramaturgička Veronika Gabčíková.

Tento pondelok podali výpovede aj herci Andrea Ballayová, Ľubomíra Dušaničová, Lucia Korená, Agáta Spišáková, Katarína Petrusová, bývalý umelecký šéf Ivan Martinka, dramaturgička Veronika Gabčíková a predstaviteľ najmladšej režisérskej generácie Šimon Spišák. „Dovedna odišlo viac ako 50 percent umeleckého súboru,“ hovorí Gabčíková. Umelci tvrdia, že sa odmietajú podieľať na umeleckom úpadku divadla pod neodborným vedením riaditeľa Kusendu.

Kusenda reagoval, že výpoveď zo zamestnania je právom každého zamestnanca a je mu ľúto, že sa mu nepodarilo presvedčiť kolegov, aby zvážili svoje rozhodnutie. Podľa jeho slov odišlo od jeho nástupu šesť zamestnancov a siedmi sú v súčasnosti vo výpovednej lehote, ktorá sa im končí 30. apríla. „Celá situácia ma veľmi mrzí, hlavne spôsob, akým sa rozhodli moji kolegovia podľa ich slov ‚bez váhania zachrániť divadlo a divákov‘,“ hovorí Kusenda. Vzniknutá situácia je podľa neho iba vyvrcholením dlhoročných vnútorných sporov v divadle.

Odchádzajúci umelci Kusendovi vyčítajú neodbornosť, neskúsenosť, nulovú víziu a koncepciu, akýkoľvek závan tvorivej slobody umlčí podľa nich hneď v zárodku. Kusenda sa bráni, že sa snažil vyjsť maximálne v ústrety potrebám a prianiam zamestnancov, niekedy aj nad rámec obvyklých zvyklostí. „Odpoveďou boli a sú zavádzania, polopravdy, klamstvá, porušenie pracovnej disciplíny a nakoniec štvavá kampaň ako proti mojej osobe, tak aj proti zriaďovateľovi divadla – Nitrianskemu samosprávnemu kraju,“ tvrdí Kusenda.

Riaditeľ požiadal o vykonanie viacerých kontrol so zameraním na hospodárenie, bezpečnosť a pracovné vzťahy. „Ak sa ukáže, že som ako štatutár divadla poškodil jeho záujmy alebo práva jeho zamestnancov, zaujmem k tomu jednoznačné stanovisko. Rovnako zaujmem jednoznačné stanovisko, ak sa preukáže, že divadlo alebo jeho zamestnancov poškodil niekto iný,“ povedal Kusenda. Dovtedy chce urobiť všetko pre to, aby hlavne diváci súčasnú situáciu v divadle nepocítili. Na uvoľnené umelecké miesta vypíše výberové konania. „Bohužiaľ, sezónu, ktorú si signatári iniciatívy za moje odvolanie sami sabotovali, v takej podobe ako bola naplánovaná, nebude možné zrealizovať,“ dodal Kusenda.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X