Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Tipy na články: [email protected] / 0918 378 828
galéria
ilustračné: SITA
8. mája 2014 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.sk© TASR. Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona. SITA/AP

Galéria predstaví tvorbu Aleny Adamíkovej a Márie Čorejovej

Nitra 8. mája – Nitrianska galéria v týchto dňoch sprístupnila vo svojich Reprezentačných priestoroch výstavu Identity. Ide o spoločný projekt výtvarníčok Aleny Adamíkovej a Márie Čorejovej mapujúci momenty, ktoré sa pri hľadaní a definovaní ľudskej identity v tvorbe oboch autoriek prelínajú a umožňujú vzájomnú komunikáciu, prípadne konfrontáciu. „Vzhľadom na párovú výstavu nie je cieľom poskytnúť divákovi definitívny, absolútny prierez témou, ale byť funkčnou mapou odlišných výtvarných výstupov vyberaných spomedzi množstva diel oboch umelkýň,“ uviedla kurátorka výstavy Diana Majdáková.

 
Výtvarníčka Alena Adamíková vo svojej tvorbe manipuluje s identitou portrétovanej osoby prevažne nahrádzaním tváre zástupnými obrazmi. Môže ísť o krajinu vpísanú do tváre človeka preneseného do maľby z historickej fotografie, alebo o hlavu zvieraťa nasadenú na ľudskom tele. Inokedy zneistenie prebieha v podobe čiastočného vymazania čŕt či zatvorených očí. „Vymazaním identity autorka skúma otázky, pokiaľ je tvár ultimátnym tvorcom charakteru a odkedy nás odvádza od skutočnej podstaty, či môže byť človek bez tváre vnímaný ako celistvá, rozpoznateľná bytosť,“ hovorí Majdáková.

 
Mária Čorejová zasa pri svojej práci skúma symbolické priestory pre vytváranie dogiem, ideológií a spoločenských paradoxov. Jej diela určuje čierna hmota, ktorá pohlcuje vizuálne momenty potrebné pre ďalšie vnímanie. „Jednoduchá interpretácia pozorovateľovi nie je umožnená, stráca sa v čiernej ploche. Otázky identity autorka prenáša do roviny, kde sú ľudské pocity a myšlienky zastupované predmetmi, budovami, či kultúrou definovanými vzťahmi,“ vysvetľuje Majdáková.
Výstava Identity potrvá v Reprezentačných priestoroch Nitrianskej galérie do 6. júla.

Odporúčané články

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...

X