Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
UMENIE: Predstavenie indického tanca
Výstava fotografií z Indie vo foyer banskobystrického Komorného divadla, v ktorom v utorok veèer uviedli predstavenie klasického juhoindického ženského tanca mohiniattam. Výstava sprevádzala tento taneèný program, ktorý okrem Banskej Bystrice mohli diváci na Slovensku vidie aj v bratislavskom Slovenskom národnom divadle. Banská Bystrica, 4. marec 2008. Foto: SITA/Dušan Hein
28. januára 2014 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.sk© TASR. Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona. ilustračné: SITA/AP

Fotogaléria Trafačka predstaví tvorbu Petra Jánošíka a Zoltána Gálla

Nitra 28. januára – Tvorbu dvoch autorov predstaví nitrianska fotogaléria Trafačka v rámci výstav, ktoré otvorí 31. januára. Umelec Peter Jánošík sa bude prezentovať výstavou Colodion Works. Jeho diela sú vytvorené historickou fotografickou technikou nazývanou mokrý kolódiový proces aplikovaný na sklenené alebo plechové platne. Fotografie sa následne vytláčajú na papier pomocou historického procesu Van Dyke Brown.

Fotografická cesta Petra Jánošíka sa začala s nástupom digitálnej fotografie, avšak postupom času sa pri hľadaní spôsobu, ako správne uchopiť fotografiu, posúval proti technologickému vývoju, smerom k začiatkom fotografie. „Hlavnou príčinou nebol dôvod odlíšiť sa, vyčleniť sa z davu, ale hľadanie obrazovej formy,“ uviedol Jánošík. Pri tvorbe používa techniky z 19. storočia, kedy sa podľa jeho slov práca fotografa podobala skôr práci alchymistu. Každá fotografia je tak originálnym a neopakovateľným počinom, v ktorom autor nachádza poetiku, obraznosť a nepredvídateľný prvok náhody. Peter Jánošík sa tematicky venuje hlavne portrétnej fotografii, čiastočne reálnym portrétom a čiastočne inscenovanému, snovému štýlu fotografovania ľudí, kde pomocou obrazov zachytáva pocity a nálady.

Fotograf Zoltán Gáll sa v Trafačke bude prezentovať výstavou s názvom SvetLom. V jeho dielach sa svetlo môže stať „nemateriálnym materiálom“ obrazov, ktoré sú nehmotné, nehmatateľné, meniace sa, prchavé a pripomínajúce krehkú krásu života a bytia. „Séria leptov s názvom Hranice svetla je inšpirovaná práve súhrou medzi tieňom a svetlom, ich tónmi a stále sa meniacimi vzájomnými hranicami. Tu vystavené fotografie sa zrodili z experimentov a z objavovania prirodzených dianí okolo nás,“ uvádza František Kolář z fotogaléria Trafačka. Ako pripomenul, obe výstavy tu potrvajú do 3. marca.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X