Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
divadelna nitra 2014_3
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
26. septembra 2014 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skSITA, © SITA 2014 Petra Struková, © NitraDen.sk, iDen Media s.r.o

FOTO: Začína sa medzinárodný festival Divadelná Nitra

Témou 23. ročníka je otázka Načo umenie? a diváci si môžu pozrieť 15 predstavení, vyše 50 sprievodných podujatí a súčasťou festivalu je aj Deň bez umenia

NITRA 26. septembra – Päť dní európskeho aj slovenského divadla, stretnutí s výnimočnými hereckými a režisérskymi osobnosťami a bohatého sprievodného programu čaká na návštevníkov Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra, ktorý sa začína dnes a potrvá do stredy 1. októbra. „Festival otvorí inscenácia medzinárodne presláveného berlínskeho súboru Volksbühne. Komickú operu Bez názvu č. 1 // Opera Herberta Fritscha uvidia slovenskí festivaloví diváci ako prví na svete, umelci ju totiž na Divadelnej Nitre predvedú v medzinárodnej premiére,“ uviedla PR manažérka festivalu Zuzana Kizáková. V sobotu sa s Fritschom verejnosť bude môcť osobne zoznámiť na tradičných festivalových stretnutiach Raňajky s … , ktoré budú každodenne hostiť režisérov inscenácií hlavného programu. Dnes večer budú vyhlásené aj divadelné ocenenia sezóny Dosky 2014. O víťazoch ôsmich kategórií tento rok rozhodlo 29 divadelných kritikov, teoretikov a publicistov.

V hlavnom festivalovom programe si diváci budú môcť pozrieť desať inscenácií uznávaných tvorcov z Belgicka, Česka, Maďarska, Nemecka, Slovinska aj Slovenska. Ďalších päť českých a slovenských divadelných diel prináša sprievodná sekcia Festival Plus a uskutočnia sa aj priamo na Svätoplukovom námestí. Divadelná Nitra po prvýkrát vypraví zájazd mimo Nitry, čím chce začať tradíciu „divadelných ciest za dobrým divadlom“ počas celého roka. Teraz v spolupráci so Stanicou Žilina – Záriečie ponúkne predstavenie Informátori kultového českého zoskupenia Farma v jeskyni.

[gallery2 id=“13784″]

Mottom 23. ročníka je otázka Načo umenie? „Prinesieme divadlo ako cestu dejinami, divadlo ako obraz sociálnych konfliktov, divadlo ako politický manifest, divadlo ako denník umelca, divadlo ako výsmech dnešného životného štýlu, divadlo ako obraz súčasného sveta aj divadlo ako čistú zábavu,” vysvetlila riaditeľka Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra Darina Kárová. „Budeme sa spolu pýtať vážne i hravo, aký zmysel má umenie, aké môžu byť jeho témy a prejavy, o čom vypovedá, aký má vplyv na človeka, či dokáže zasiahnuť do histórie, aké je jeho postavenie v spoločnosti, kto ho potrebuje, kto ho má podporovať,” dodala.

Divadelná Nitra bude aj diskutovať. Divákov pozýva na neformálnu, provokatívnu verejnú debatu 27. septembra s moderátorom Štefanom Hríbom. Téma Načo umenie? sa odrazí nielen v divadelných inscenáciách, ale aj vo vyše 50 podujatiach sprievodného programu, ktorý prinesie na nitrianske námestie, do ulíc, na parkoviská, do výkladov, na reklamné plochy a do verejného priestoru mesta hudobné, výtvarné aj divadelné akcie, happeningy, koncerty, workshopy, súťaže pre dospelých a pre deti v programových častiach iné_námestie, Biela noc, Festival deťom, Fest_market. Posledný deň festivalu – 1. október, bude Deň bez umenia. Iniciatíva, ktorá sa rozbehla na jar 2014, má symbolicky upozorniť na ohrozenú existenciu umenia.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X