Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kaštieľ Hájna Nová Ves
Foto: Lucia Bihuncová
13. júna 2019 Zaujímavosti od NitraDeň.skNitraDeň.sk Diskusia()

FOTO: Viete, kde sa nachádza tento vzácny renesančný kaštieľ? Nahliadnite vďaka nám do jeho vnútra

Nitriansky kraj je bohatý na krásne kaštiele, ktoré sú však v súčasnosti v zanedbanom stave. Jedným z nich je aj kaštieľ nachádzajúci sa v obci Hájna Nová Ves. Táto obec je síce od Nitry trocha vzdialenejšia, no kaštieľ sa určite oplatí vidieť.

Hájna Nová Ves patrí do Nitrianskeho kraja a hľadať ju treba v okrese Topoľčany. Chátra tu jedinečný kaštieľ a k nemu prislúchajúci park. Naposledy boli obyvateľmi kaštieľa deti z osobitej školy, ktorá však nedokázala finančne pokryť náklady na prevádzku areálu, a preto park v roku 2004 predala súkromníkovi.

Tu nastal kameň úrazu, nakoľko škola predajom chráneného parku porušila zákon, a tak sa ocitol kaštieľ v začarovanom kruhu.

Kaštieľ bol vybudovaný v 16. storočí a už na prvý pohľad vás na ňom zaujme to, že ako jeden z mála na Slovensku si zachoval renesančnú slohovú čistotu. V kaštieli môžete vidieť kazetové stropy, štukatérsku výzdobu či reliéfy a na nádvorí studňu, ktorá je tu dominantným prvkom. Kaštieľ je momentálne v neudržiavanom stave, postupne chátra a padá mu strop.

Zakladateľom kaštieľa bol šľachtic Tomáš Vízkelety, ktorý dal v centre obce postaviť renesančný kaštieľ s kaplnkou a rozsiahlym anglickým parkom. Neskôr kaštieľ vlastnili Ocskayovci, Zerdahelyiovci, Zámojský a naposledy to boli Steigerovci.

Pozrite si priloženú fotogalériu a nahliadnite s nami do interiéru kaštieľa, ktorý je dnes, žiaľ, v zanedbanom stave.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X