Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Tipy na články: [email protected]
Kaštieľ Hájna Nová Ves
Foto: Lucia Bihuncová
13. júna 2019 Zaujímavosti od NitraDeň.skNitraDeň.sk Diskusia()

FOTO: Viete, kde sa nachádza tento vzácny renesančný kaštieľ? Nahliadnite vďaka nám do jeho vnútra

Nitriansky kraj je bohatý na krásne kaštiele, ktoré sú však v súčasnosti v zanedbanom stave. Jedným z nich je aj kaštieľ nachádzajúci sa v obci Hájna Nová Ves. Táto obec je síce od Nitry trocha vzdialenejšia, no kaštieľ sa určite oplatí vidieť.

Hájna Nová Ves patrí do Nitrianskeho kraja a hľadať ju treba v okrese Topoľčany. Chátra tu jedinečný kaštieľ a k nemu prislúchajúci park. Naposledy boli obyvateľmi kaštieľa deti z osobitej školy, ktorá však nedokázala finančne pokryť náklady na prevádzku areálu, a preto park v roku 2004 predala súkromníkovi.

Tu nastal kameň úrazu, nakoľko škola predajom chráneného parku porušila zákon, a tak sa ocitol kaštieľ v začarovanom kruhu.

Kaštieľ bol vybudovaný v 16. storočí a už na prvý pohľad vás na ňom zaujme to, že ako jeden z mála na Slovensku si zachoval renesančnú slohovú čistotu. V kaštieli môžete vidieť kazetové stropy, štukatérsku výzdobu či reliéfy a na nádvorí studňu, ktorá je tu dominantným prvkom. Kaštieľ je momentálne v neudržiavanom stave, postupne chátra a padá mu strop.

Zakladateľom kaštieľa bol šľachtic Tomáš Vízkelety, ktorý dal v centre obce postaviť renesančný kaštieľ s kaplnkou a rozsiahlym anglickým parkom. Neskôr kaštieľ vlastnili Ocskayovci, Zerdahelyiovci, Zámojský a naposledy to boli Steigerovci.

Pozrite si priloženú fotogalériu a nahliadnite s nami do interiéru kaštieľa, ktorý je dnes, žiaľ, v zanedbanom stave.

Odporúčané články

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X