Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Dobrovolnicky comin nitra kolaz.jpg
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: COMIN - koláž NitraDen.sk
2. januára 2021 Zaujímavosti od NitraDen.skTS NitraDeň.sk Diskusia()

Foto: V ťažkých časoch si treba pomáhať a to vedia aj v COMIN, zapojili do dobrovoľníctva aj cudzincov

Cudzinci žijúci v Nitre a okolí sa zapojili do rôznych dobrovoľníckych aktivít, pri ktorých pomáhali, aj sa niečo nové naučili.

V meste začalo Komunitné centrum pre pracovnú a vedomostnú mobilitu v Nitre (COMIN) pôsobiť na jeseň 2019. Odvtedy spojilo sily s ďalšími organizáciami a tak mohli pôsobiť vo viacerých sférach a zapojiť viac ľudí z rôznych oblastí.

S cieľom zabezpečiť lepšiu sociálnu inklúziu cudzincov do komunity začalo v meste pôsobiť a s týmto cieľom začalo spolupracovať s Krajským osvetovým strediskom v Nitre, Centrom pre rodinu, OZ Cuketou a OZ Leustachom.

Cudzinci sa mohli zapojiť napríklad do rôznych tvorivých aktivít, podpory rodín, búrz šatstva, vzdelávania, workshopov. Dokonca sa vlastnoručne pričinili o obnovu hradu Hrušov. Celkovo sa do dobrovoľníckych programov COMIN zapojilo 10 cudzincov žijúcich v Nitre. Išlo o 8 žien a 2 mužov irackej, srbskej a rumunskej národnosti.

Dobrovoľníčka z Iraku

Nikoleta Kováčová z COMIN informovala o Iračanke, Linde Noail Majeed Shmastoma, ktorá žije s manželom a tromi deťmi v Nitre. Tá sa stala dobrovoľníčkou v Centre pre rodinu. „Čas trávim len doma, tento program bol pre mňa možnosťou byť medzi ľuďmi,“ vysvetlila, prečo sa zapojila do dobrovoľníckeho programu COMIN.

Dobrovolnicky1.jpg
Foto: COMIN

Linda sa osobne zapojila do organizácie burzy šatstva: „Chodila som tam rada, robí mi radosť pomáhať. Našla som si tam nových priateľov a vďaka tomu, že som rozprávala, zlepšila som sa v slovenčine. Zároveň som mala možnosť nájsť veľa potrebných vecí do vlastnej domácnosti a pre deti, čo nám ako rodine veľmi pomohlo.“ Taktiež dodala, že si vďaka tejto aktivite našla aj nových priateľov.

Iracká študentka

Do programu sa taktiež zapojila aj iracká študentka 3. ročníka Strednej zdravotníckej školy v Nitre Asrar Hanoo. Tá s rodinou žije v obci Výčapy-Opatovce.

Zaujalo ma, že môžem získať nové zručnosti a spoznať nových ľudí. Veľmi sa mi páčili tvorivé dielne v Krajskom osvetovom stredisku. Naučila som sa sušiť levanduľu, vyrábať bábiky, maľovať hodvábne šatky či vyrábať mydlá,“ povedala pre COMIN Asrar. Dodala, že ju milo prekvapila účasť aj starších žien, ktoré boli veľmi zručné a ochotne mladších účastníčkam pomáhali.

Asrar si vyskúšala aj pomocné práce na hrade Hrušov: „Bola som tam aj so sestrou a veľmi rada sa tam vrátim.“ Asrar je rada, že sa odvážila a prišla si vyskúšať dobrovoľníctvo: „Dovtedy som nevedela o existencii týchto organizácií, ktoré robia zmysluplné veci, takže som rada, že som ich spoznala.

Dobrovolnicky2.jpg
Foto: COMIN

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X