Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ukf morena podujatie kolaz.jpg
7
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zdroj: www.ukf.sk
16. apríla 2019 Zaujímavosti od NitraDen.skUKF Diskusia()

FOTO: V Nitre si pripomenuli tradičné oslavy príchodu jari vynášaním Moreny, ktorú podpálili a hodili do rieky

V priestoroch nitrianskej univerzity si uctili tradície sviatkov jari.

V aule Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre sa v nedeľu 14. apríla popoludní stretli študenti aj milovníci tradícií všetkých vekových kategórií. Univerzita spolu s Centrom voľného času Domino a odborom kultúry na nitrianskom mestskom úrade pripravili zaujímavé podujatie zamerané na tradície.

Na pódiu sa predviedli malé i väčšie deti z detského folklórneho súboru Borinôčka, mladšie i staršie deti z DFS Borinka a najstaršia generácia mladých folkloristov z FS Furmani. Hosťom podujatia bol aj DFS Žochárik z Topoľčian. V minulosti bol práve príchod jari jedným z najväčších sviatkov našich predkov, ešte v predkresťanskej ére.

Ukf morena podujatie 1.jpg
Zdroj: www.ukf.sk

K úkonom realizovaným na Kvetnú nedeľu, ktoré mali podporiť príchod jari, patrilo symbolické vynášanie zimy, smrti a chorôb z obce. Ich symbol – Morenu – vyrobili zo slamy, ktorou obalili kríž z dreva a obliekli ju do miestneho odevu. Spievajúce dievčatá ju nosili po dedine, za dedinou ju rozobrali alebo spálili, roztrhali, zahádzali kamením či hodili do vody a s krikom bežali späť do dediny,“ priblížil tradíciu Marián Hlavatý, pedagóg z CVČ Domino, zanietený folklorista, choreograf, vedúci folklórnych súborov a tiež bývalý absolvent UKF.

Na strednom a východnom Slovensku sa vynášanie Moreny konalo na Smrtnú nedeľu, v západných a južných regiónoch na Kvetnú nedeľu. Piesne spievané na celom území Slovenska pri symbolickom vynášaní zimy patria k najstaršej vrstve obradových piesní,“ dodal Hlavatý. Prvé správy o obrade sú zo 16. storočia, aktérmi boli dospelí ľudia, neskôr ich vystriedali dievčatá. Od 30. rokov minulého storočia obrad postupne zanikal, na jeho obnovení sa v niektorých lokalitách podieľajú záujmové združenia či folklórne súbory.

Ukf morena podujatie 2.jpg
Zdroj: www.ukf.sk

Účastníci podujatia na UKF v Nitre mohli na záver zažiť aj samotné vynášanie slamenej figuríny. Návšštevníci spolu s folkloristami sa vydali od budovy univerzity na Tr. A. Hlinku popri rieke ku Chrenovskému mostu, kde podľa tradície Morenu zapálili a hodili do rieky.

Ukf morena podujatie
Zdroj: www.ukf.sk
Ukf morena podujatie
Zdroj: www.ukf.sk
Ukf morena podujatie
Zdroj: www.ukf.sk
Ukf morena podujatie
Zdroj: www.ukf.sk

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X