Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Tipy na články: [email protected]
Ukf morena podujatie kolaz.jpg
7
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zdroj: www.ukf.sk
16. apríla 2019 Zaujímavosti od NitraDen.skUKF Diskusia()

FOTO: V Nitre si pripomenuli tradičné oslavy príchodu jari vynášaním Moreny, ktorú podpálili a hodili do rieky

V priestoroch nitrianskej univerzity si uctili tradície sviatkov jari.

V aule Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre sa v nedeľu 14. apríla popoludní stretli študenti aj milovníci tradícií všetkých vekových kategórií. Univerzita spolu s Centrom voľného času Domino a odborom kultúry na nitrianskom mestskom úrade pripravili zaujímavé podujatie zamerané na tradície.

Na pódiu sa predviedli malé i väčšie deti z detského folklórneho súboru Borinôčka, mladšie i staršie deti z DFS Borinka a najstaršia generácia mladých folkloristov z FS Furmani. Hosťom podujatia bol aj DFS Žochárik z Topoľčian. V minulosti bol práve príchod jari jedným z najväčších sviatkov našich predkov, ešte v predkresťanskej ére.

Ukf morena podujatie 1.jpg
Zdroj: www.ukf.sk

K úkonom realizovaným na Kvetnú nedeľu, ktoré mali podporiť príchod jari, patrilo symbolické vynášanie zimy, smrti a chorôb z obce. Ich symbol – Morenu – vyrobili zo slamy, ktorou obalili kríž z dreva a obliekli ju do miestneho odevu. Spievajúce dievčatá ju nosili po dedine, za dedinou ju rozobrali alebo spálili, roztrhali, zahádzali kamením či hodili do vody a s krikom bežali späť do dediny,“ priblížil tradíciu Marián Hlavatý, pedagóg z CVČ Domino, zanietený folklorista, choreograf, vedúci folklórnych súborov a tiež bývalý absolvent UKF.

Na strednom a východnom Slovensku sa vynášanie Moreny konalo na Smrtnú nedeľu, v západných a južných regiónoch na Kvetnú nedeľu. Piesne spievané na celom území Slovenska pri symbolickom vynášaní zimy patria k najstaršej vrstve obradových piesní,“ dodal Hlavatý. Prvé správy o obrade sú zo 16. storočia, aktérmi boli dospelí ľudia, neskôr ich vystriedali dievčatá. Od 30. rokov minulého storočia obrad postupne zanikal, na jeho obnovení sa v niektorých lokalitách podieľajú záujmové združenia či folklórne súbory.

Ukf morena podujatie 2.jpg
Zdroj: www.ukf.sk

Účastníci podujatia na UKF v Nitre mohli na záver zažiť aj samotné vynášanie slamenej figuríny. Návšštevníci spolu s folkloristami sa vydali od budovy univerzity na Tr. A. Hlinku popri rieke ku Chrenovskému mostu, kde podľa tradície Morenu zapálili a hodili do rieky.

Ukf morena podujatie
Zdroj: www.ukf.sk
Ukf morena podujatie
Zdroj: www.ukf.sk
Ukf morena podujatie
Zdroj: www.ukf.sk
Ukf morena podujatie
Zdroj: www.ukf.sk

Odporúčané články

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X