Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
3_badanie_v_archeologickych_sondach_ukf.jpg
4
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zdroj: ukf.sk
15. augusta 2019 Zaujímavosti od NitraDen.skUKF Diskusia()

FOTO: Účastníci medzinárodnej letnej školy archeológie pod vedením UKF objavili množstvo vzácnych nálezov

Nitrianska Katedra archeológie UKF aj toto leto organizovala medzinárodnú letnú školu archeológie na Pustom hrade.

Počas prázdnin, od 15. júla do 9. augusta, organizovala Katedra archeológie Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre už 10. ročník medzinárodnej letnej školy archeológie na Pustom hrade vo Zvolene. Zúčastnení sa podieľali na archeologických výskumných prácach pravekého hradiska zo záveru doby bronzovej a vrcholnostredovekého hradu.

Účastníkom výskumu sa podarilo odhaliť bohatú stredovekú i pravekú kultúrnu vrstvu s množstvom archeologických nálezov v podobe keramických črepov, zvieracích kostí a kovových predmetov.

Pusty_hrad_horny_hrad__praveke_nalezy_ukf.jpg
Zdroj: ukf.sk

K výnimočným stredovekým nálezom patrili dve desiatky mincových plieškov pripravených na razbu falzifikátov mincí uhorských a českých kráľov, niekoľko pravých uhorských denárov kráľa Bela IV. i Ondreja III., ale napríklad aj český parvus Václava II., polotovary predmetov z parohoviny i hotové kostené výrobky, železné čepele nožov, fragment podkovy i kosáka, časť strmeňa, hroty šípov s tŕňom i tuľajkou, fragmenty keramických téglikov na tavenie a mnohé iné,“ informovala docentka Noémi Beljak Pažinová.

Významným nálezom bola aj výnimočná bronzová nožička zvieraťa pochádzajúca pravdepodobne z tela nádoby, ktorú podľa slov docentky Noémi Beljak Pažinovej používala aristokracia vo vrcholnom stredoveku na umývanie rúk pred jedlom. Na Pustom hrade ide zatiaľ o prvý nález tohto typu.

Pusty_hrad_horny_hrad__aquamanile_zo_saska_z_13_storoia_a_nozika_najdena_na_pustom_hrade ukf.jpg
Zdroj: ukf.sk

Tak isto k významným nálezom patria aj bronzové tyčinky a rytou technikou zdobený kruhový šperk, zámerne prehnutý bronzový šíp, zdobené fragmenty hrncovitých nádob a šálok, ako aj drobné hlinené predmety, medzi ktorými vynikali prasleny (aj zdobený) a kompletne zachované prevŕtané hlinené koliesko s ozdobnou hranou.

Okrem vykopávok si podľa slov docentky účastníci letnej školy priamo v teréne postupne vyskúšali kresebnú dokumentáciu na milimetrový papier v mierke 1:20, vyhľadávanie artefaktov pomocou preosievania vykopanej hliny, umývanie nálezov a v depozitári aj triedenie a kategorizáciu archeologických predmetov z minulých výskumov Pustého hradu.

3_badanie_v_archeologickych_sondach_ukf.jpg
Zdroj: ukf.sk
4_kresebna_dokumentacia_opevnenia_hradu_ukf.jpg
Zdroj: ukf.sk

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X