Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vianocne posolstvo na ukf nitra titulka.jpg
9
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zdroj: www.ukf.sk
14. decembra 2018 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skUKF Diskusia()

Foto: Takto vyzeralo Vianočné posolstvo na Univerzite Konštantína Filozofa

Vianočné venčeky, svietniky, anjeliky, snehuliaky, stromčeky, voňavé vrecúška, srdiečka a ďalšie krásne – nielen vianočné – dekorácie či doplnky ste si mohli 10. decembra kúpiť v priestoroch hlavnej budovy Univerzity Konštantína Filozofa.

Zamestnancom, študentom univerzity, ale i návštevníkom z radov verejnosti ich ponúkali klienti zariadení sociálnych služieb (ZSS), ktorí ich vyrobili. Charitatívne podujatie s názvom Vianočné posolstvo – darovať a byť obdarovaný pripravila Fakulta sociálnych vied a zdravotníctva v spolupráci s Poradenským a servisným centrom UKF v Nitre. Zúčastnili sa ho klienti zo Správy zariadení sociálnych služieb Nitra, zo ZSS Nitrava, Viničky, Borinka, Kreativ Klasov, Benefit Ľudovítová, Kamilka Maňa, Fénix Levice, Môj domov Topoľčany a ZSS Olichov.

Profesionálna stránka aj ľudský rozmer

Prorektora pre vonkajšie vzťahy a sociálne veci doc. PaedDr. Miroslava Tvrdoňa, PhD. podobné akcie, ktoré majú na tejto nitrianskej univerzite dlhoročnú tradíciu, veľmi tešia. Spolupráca s týmito zariadeniami je už dlhodobá. Ako hovorí, už to bude takmer 30 rokov, čo pedagógovia i študenti v rámci štúdia či odbornej praxe pomáhajú v týchto zariadeniach sociálnych služieb.

Ukf vianocne posolstvo.jpg
Zdroj: www.ukf.sk

Spolupráca je už viac-generačná, pretože sa stretávam so situáciou, že deti našich absolventov prebrali po nich žezlo a pokračujú v týchto aktivitách,“ povedal prorektor Miroslav Tvrdoň. „Jedným zo spoločných podujatí v spolupráci univerzity a zariadení sociálnych služieb je práve toto benefičné Vianočné posolstvo – darovať a byť obdarovaný. Koná sa v predvianočnom období, keď sme takí citlivejší, empatickejší, prosociálni, takže naša spolupráca nemá len profesionálnu stránku, ale aj ten ľudský, humánny rozmer.

Ukf vianocne posolstvo2.jpg
Zdroj: www.ukf.sk

S klientmi zariadení sa pedagógovia i študenti UKF stretávajú priamo v zariadeniach, ale predvianočné stretnutie v priestoroch „alma mater“ má celkom iný ráz. Ako prorektor doplnil, týmto podujatím chcú zaradenia sociálnych služieb trochu spropagovať a dostať do povedomia ľudí – ich klientov, ktorí vedia robiť takéto krásne veci.

Ukf vianocne posolstvo3.jpg
Zdroj: www.ukf.sk

Vzájomne obohacujúce

Ako povedala PhDr. Miroslava Čerešníková, PhD., prodekanka pre vonkajšie vzťahy a rozvoj na Fakulte sociálnych vied a zdravotníctva, to, že zariadenia prichádzajú pred sviatkami na univerzitu, má dlhoročnú tradíciu, konkrétne podujatie Vianočné posolstvo – darovať a byť obdarovaný sa koná po tretíkrát. Hlavnú myšlienku nesie v názve – darovať a byť obdarovaný, no nielen materiálne, ale hlavne stretnutiami, tým, že pozornosť venujeme ľuďom, ktorí väčšinu času svojho života trávia v tejto chvíli v inštitucionalizovanej starostlivosti.

Ukf vianocne posolstvo4.jpg
Zdroj: www.ukf.sk

Prodekanka doplnila, že na podujatie prichádzajú zariadenia sociálnych služieb, s ktorými Fakulta sociálnych vied a zdravotníctva UKF celoročne spolupracuje v rámci realizácie odbornej praxe, dokonca sú to zariadenia, ktorým univerzita cez svojich odborných zamestnancov z katedry sociálnej práce a sociálnych vied poskytuje supervíziu.

Podujatie si pochvaľovala aj Marcela Studeničová, pracovníčka pre rozvoj pracovných zručností klientov v ZSS Viničky v Nitre, ktorá na ňom bola s dvoma klientkami zariadenia. „Chodíme sem pravidelne. Naši klienti sa tu môžu prezentovať tým, čo v ich veku ešte dokážu, akí sú šikovní, kreatívni. Umelecké drobnosti vyrábali v rámci terapie, motivovali sme ich rôznymi návrhmi, čo by mohli vytvoriť. Z tejto práce majú radosť, popri nej sa aj rozprávajú, spomínajú na Vianoce, na rodinu,“ poznamenala Studeničová.

Ukf vianocne posolstvo5.jpg
Zdroj: www.ukf.sk
Ukf vianocne posolstvo6.jpg
Zdroj: www.ukf.sk
Ukf vianocne posolstvo7.jpg
Zdroj: www.ukf.sk
Ukf vianocne posolstvo8.jpg
Zdroj: www.ukf.sk

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X