Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Titulka ms nr ilu.jpg
5
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Autor : Rechtorisová Nikola
22. novembra 2018 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skTS NitraDeň.sk, Nikola Rechtorisová - Dom MS v Nitre Diskusia()

FOTO: Takto vyzeralo spomienkové stretnutie pod názvom Náhrobky ako umelecké diela

Študenti a seminaristi Piaristického gymnázia sv. Jozefa Kalazanského v Nitre si spolu s matičiarmi pripomenuli významné osobnosti nitrianskeho regiónu na spomienkovom stretnutí Domu Matice slovenskej v Nitre. Na podujatie prišiel aj priamy príbuzný jedného z nich.

Stretnutie sa konalo 16. novembra na Mestskom cintoríne v Nitre, kde sa prítomní v rámci dlhoročného cyklu Spomienky na slávnych zosnulých vybrali po stopách slovenského sochára Júliusa Bártfaya, autora známeho diela plastiky rúk, ktoré pôvodne stálo na nitrianskom sídlisku Chrenová.

Bártfay, ako jedna zo zakladateľských osobností slovenského sochárstva v medzivojnovom a povojnovom období, rodák z Nitry, sa vo svojej tvorbe venoval aj výrobe náhrobkov pre významné osobnosti, pričom mnohé jeho diela nájdeme práve na Mestskom cintoríne v Nitre. V tomto roku uplynulo 130. rokov od jeho úmrtia.

Itudenti piaristick├eho gymn├izia sv. jozefa kalazansk├eho nes├║ci vence.jpg
autor : Rechtorisová Nikola

Organizovanú prehliadku viedla PaedDr. Mária Danková, sprievodkyňa mesta Nitra. Uctiť pamiatku zosnulých osobností si prišli zástupcovia miestnych odborov spolu s ich matičiarmi z Janíkoviec, Klokočiny, Chrenovej, ale aj Zlatých Moraviec spolu so študentmi a seminaristami Piaristického gymnázia sv. Jozefa Kalazanského v Nitre.

Spomienkového stretnutia sa zúčastnil aj príbuzný sochára Elemíra Jozefa Mesárosza, ktorý sa už dlhé roky stará o miesto jeho posledného odpočinku. E. J. Mesárosz, zlatník a sochár, patril k najvýraznejším osobnostiam nitrianskej umeleckej scény začiatku dvadsiateho storočia. Podieľal sa na reliéfoch v piaristickom Kostole sv. Ladislava, fasáde Kostola sv. Michala na Vŕšku a motívom krížovej cesty dotvoril aj fasádu Kostola sv. Michala Archanjela.

Predn├i┼ika na mestkom cintor├sne.jpg
Autor : Rechtorisová Nikola

V Nitre si každoročne matičiari pripomínajú aj národného buditeľa Jána Damborského, ktorý sa zapojil do príprav Deklarácie slovenského národa aj neskoršej organizácie národného života. Napriek politickému prenasledovaniu sa naplno venoval jazykovej činnosti. Ján Damborský pracoval aj v Jazykovednom odbore Matice slovenskej a v pravopisnej komisii Jazykovedného odboru Učenej spoločnosti Šafárikovej.

Mati─ziarky pripam├atnej tabuli karola kuzm├inyho pred domom ms v nitre .jpg
Autor : Rechtorisová Nikola

Zapálením sviečky a položením venca si prítomní uctili pamiatku ďalšej významnej osobnosti – akademického maliara, ďalšieho rodáka z Nitry Edmunda Massáyiho. Svoj život zasvätil umeniu, záchrane a obnove umeleckých hodnôt v oblasti reštaurovania nielen na Slovensku, ale i v Čechách a Sliezku. Tento maliar, sochár, ale aj cestovateľ, si za miesto posledného odpočinku vybral Nitru, kde je pochovaný v rodinnej hrobke. Na jeho náhrobku je autentický bronzový odliatok maliarovej ruky.

Stretnutie sa následne presunulo pred Dom MS v Nitre k pamätnej tabuli Karola Kuzmányho, spoluzakladateľa a prvého podpredsedu Matice slovenskej, kde si matičiari uctili jeho pamiatku. Práve 16. novembra sme si pripomínali 212. výročie jeho narodenia.

Pam├atn├i tabu─za karola kuzm├inyho na prie─zel├s dms v nitre.jpg
Autor : Rechtorisová Nikola

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X