Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Spu 65 te vyrocie jan csillag 1.jpg
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ján Csillag
16. októbra 2017 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2017 Diskusia()

FOTO: SPU oslávila 65. výročie, chystá viaceré investície

Viaceré investície pripravuje na najbližšie obdobie Slovenská poľnohospodárska univerzita (SPU) v Nitre. Pri Botanickej záhrade SPU plánuje postaviť nový objekt, v ktorom bude sídliť archív a časť univerzitnej knižnice.

Ako v utorok informoval rektor Peter Bielik, projektová dokumentácia je už hotová. „Máme rozbehnuté verejné obstarávania, ich výsledkom by malo byť vybudovanie novej knižnice, ktorá by mala byť v centre univerzitného kempusu spolu aj s archívom,“ povedal Bielik.

Univerzitná knižnica a archív sa v súčasnosti nachádzajú v objekte pri kruhovom objazde na Štúrovej ulici. Zatiaľ čo knižnica funguje v rekonštruovanej časti objektu, archív je v zastaraných priestoroch, ktoré nevyhovujú súčasným štandardom. Ďalšie financie univerzita investuje do modernizácie internátov.

Spu 65 te vyrocie jan csillag 3.jpg
Ján Csillag

„Robia sa vnútorné rekonštrukcie v niektorých študentských domovoch. Máme tiež veľkú spoločenskú sálu v Študentskom domove Mladosť, ktorá je už niekoľko rokov pre havarijný stav uzatvorená a teraz sa robí súťaž s cieľom, aby sme ju zrekonštruovali,“ doplnil rektor. Sála sa po rekonštrukcii bude môcť využívať pre klubovú činnosť univerzitných súborov, krúžkov a na spoločenské podujatia.

Spu 65 te vyrocie jan csillag 2.jpg
Ján Csillag

Na SPU v Nitre sa v utorok konali oslavy 65. výročia založenia univerzity. Jej bránami za tento čas prešlo viac ako 80-tisíc absolventov. Ako pripomenul rektor, v Nitre škola začínala ako Vysoká škola poľnohospodárska s dvoma fakultami a zhruba 600 študentmi. „V spolupráci s rezortnými výskumnými ústavmi vyvinuli pedagogicko-výskumní pracovníci SPU v Nitre nové, na svoju dobu bezkonkurenčné odrody obilnín, princípy výživy rastlín a obrábania pôdy, nové typy viaczložkových priemyselných hnojív,“ podčiarkol Bielik. Prispeli tiež k zveľadeniu chovu zvierat prostredníctvom šľachtenia a vývinu nových plemien oviec, ošípaných, slovenských plemien dobytka či koní.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X