Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
rotary club camp
30. júla 2015 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skAnka Havranová, Rotary Club Nitra

FOTO: Rotary Club Nitra hostil v júli zahraničných študentov. Toto všetko na Slovensku zažili!

Prvé dva júlové týždne Rotary club Nitra hostil výmenných študentov z celého sveta, ktorí sa pod vedením Anky Havranovej zúčastnili letného kempu Slovakia – Fun & Adventure Zone 2015 v rámci programu RotaryYouth Exchange.

Rotary je celosvetová organizácia vedúcich osobností z podnikateľských a odborných kruhov, ktorá poskytuje humanitárne služby a pomoc svojim spoluobčanom. Organizácia presadzuje vo všetkých oblastiach vysoké etické zásady a napomáha vytvárať vzájomnú dôveru a mier v celom svete.

Letného kempu, ktorý trval dva týždne, sa zúčastnili študenti vo veku 16 až 24 rokov z rôznych kútov sveta. Spoznávať krásy Slovenska prišli mladí ľudia z Belgicka, Francúzska, Talianska, Španielska, Turecka, Nórska, ale aj zo susedného Rakúska či z ďalekých krajín – z Austrálie, Taiwanu či Indie. Všetkých však spájala rovnaká túžba spoznať inú kultúru, zvyky, ochutnať nové jedlá a zoznámiť sa s novými ľuďmi.

Na úvod sa študenti aj vďaka pomoci Rotary klubu Bratislava, ktorý venoval kempu sprievodcu, zoznámili s nočným aj denným životom v našom hlavnom meste.

Po dvoch dňoch strávených v Bratislave sa kemp presunul k domovskému Rotary Clubu do Nitry, kde účastníci bývali v rodinách blízkych organizácii. V Nitre spoznali históriu Veľkej Moravy počas Cyrilo-metodských dní, pred horúčavou sa ukrývali v zoborských lesoch, zažili množstvo dobrodružstiev a adrenalínových zážitkov na vode v Čunove. Prečvičili si schopnosť tímovej práce v Paniq room, bojovali na paintballe, jazdili na motokárach, spoznávali pradávnu históriu v Bojnej, navštívili výrobu Chrumiek a učili sa degustovať vína v Topoľčiankach. Okrem toho sa tiež porozprávali s primátorom mesta Nitra, ochutnávali slovenské špeciality v kolibe v Lefantovciach a nechali sa očariť duchom knižnice v Oponiciach.

Bohatý program pokračoval aj počas druhého týždňa pobytu zahraničných študentov na Slovensku. Program kempu sa presunul severnejšie, do hôr Nízkych Tatier. Prvé kroky a nastúpané výškové metre viedli do Jaskyne mŕtvych netopierov a odtiaľ ešte kúsok vyššie na Chatu M. R. Štefánika so západom slnka na Ďumbieri. Hrebeňovku Nízkych Tatier si študenti užívali v úžasnom jasnom počasí s výhľadmi na celé Slovensko a za odmenu ich dole čakal lanový park a kúpanie. Počas oddychového dňa sa zašli pozrieť na salaš, učili sa tkať koberce a historickou železnicou sa presunuli do lesníckeho skanzenu v Čiernom Balogu.

Na poslednú etapu kempu si pribrali pádla a raftovali dole Hronom. Opekačka, gitara a nocľah takmer pod holým nebom mal pre účastníkov kempu neopakovateľné čaro. Študenti tak mali možnosť počas za krátky čas spoznať z každého rožka Slovenska troška. Vyskúšali si, aký je život v slovenskej rodine, obdivovali krásy slovenskej prírody a užívali si aj mestský život. Nič nezostali dlžní ani svojim chuťovým pohárikom a ochutnali miestnu kuchyňu a tradičné slovenské syry, žinčicu, ale aj sladkosti a nápoje.

Počas dvoch nabitých týždňov svoj čas a pomoc pri zabezpečovaní programu venovalo študentom jedenásť členov Rotary Clubu Nitra a ďalších desať ľudí mimo tejto organizácie poskytlo príspevok kempu. Rotary Club Piešťany pre študentov zorganizoval deň vodných športov v Ratnovciach. Celkovo sa na zabezpečovaní kempu podieľalo bez nároku na odmeu viac ako 60 ľudí. Aj vďaka nim si účastníci kempu odniesli domov spomienky na Slovensko ako na krajinu, ktorú sa oplatí navštíviť.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X