Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ukf vystava voda odvaha kolaz.jpg
5
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zdroj: ukf.sk
16. marca 2019 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skUKF Diskusia()

FOTO: Odvaha a voda sa spojili v Bunkri Nitrianskej galérie vďaka tvorbe študentov nitrianskej univerzity

V Bunkri Nitrianskej galérie je dostupná jedinečná výstava diel študentov Univerzity Konštantína Filozofa. Výstava má vodnú tematiku a príhodný názov O2H2O.

Návštevníci vernisáže zostali poriadne zaskočení, keď na ňu prichádzali cez vodou zaliaty vstup, čo bola súčasť inštalácie. Organizátori dodávajú, že tí menej šikovní sa možno trochu aj zamočili. Kurátori výstavy však prišli pripravení – v gumených nohaviciach vyše kolien.

To, že študenti pri tvorbe nešetrili kreativitou dokazovali aj ďalšie výtvory, ako napríklad perfomancia dvojice študentov. Išlo o viacvrstvové diela na stene Bunkra, ktoré navrchu prekrývali ich vlastné fotografie, po kusoch pretrhávali, a tak sa vrstvou po vrstve dostávali k podstate.

Ukf vystava voda odvaha.jpg
Zdroj: ukf.sk

Názov výstavy taktiež vznikol veľmi kreatívnym spojením – O2H (čítaj odvaha) + H2O (voda) = O2H2O. Kurátori výstavy vidia jasné spojenia medzi odvahou a vodou. Na počiatku každého kroku v živote je odvaha vykročiť. A život tvorí voda, zrodil sa z nej. Voda tvorí až 70 percent ľudského tela, ale aj 70 percent povrchu Zeme.

Študenti sa témy ujali rôznymi spôsobmi. Voda je súčasťou nás samých a života okolo nás, je to o vnútorných aj vonkajších tekutinách. Nechýba spomínaný environmentálny a sociálny rozmer, ako funguje ekonomika a ekológia vody. To je taká prvá rovina témy výstavy. V druhej rovine je to naša osobná záležitosť. My sme zodpovední za to, akú čistú vodu budeme mať, akú ju prenecháme ďalším generáciám a či sa s odvahou postavíme problémom doby, v ktorej žijeme,“ vysvetľuje Martin Kratochvil, jeden z kurátorov výstavy.

Ukf vystava voda odvaha 3.jpg
Zdroj: ukf.sk

Hoci podľa Kratochvila v našej krajine nevnímame nedostatok vody, vo svete je to už veľký problém. „Nafúknuté kondómy na podlahe Bunkra odkazujú na demografickú krivku – chránia pred počatím, ale zároveň sa sťažujeme, že sa rodí málo detí. Ďalší význam – voda je síce nevyhnutná pre život, ale zároveň nás ohrozuje – záplavy a podobné veci. Čiže v rôznych inštaláciách výstavy môže návštevník objaviť niekoľko umeleckých pohľadov spracovania navrhnutej tematiky,“ doplnil Kratochvil.

Ukf vystava voda odvaha 4.jpg
Zdroj: ukf.sk
Ukf vystava voda odvaha 2.jpg
Zdroj: ukf.sk

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X