HOKEJ-TE: Košice - Nitra
Hráèi Nitry oslavujú gól v druhom finálovom zápase hokejovej Tipsport extraligy medzi HC Košice - HK Nitra. Košice, 10. april 2014. Foto: SITA/Ivan Fleischer
10. apríla 2014 Šport Nitra od NitraDen.skSITA, © SITA 2014 SITA/AP

HC Košice – HK Nitra 1:2 (0:2, 0:0, 1:0) – stav série: 1:1

KOŠICE 10. apríla – Hokejisti HK Nitra triumfovali vo štvrtkovom druhom finále Slovnaft play-off Tipsport extraligy 2013/2014 na ľade HC Košice 2:1, v sérii hranej na štyri víťazstvá tým vyrovnali na 1:1.

Mužstvo spod Zobora otvorilo skóre duelu už v 94. sekunde, keď brankára Rastislava Staňu prekonal v presilovke Jakub Ručkay. V závere prvej desaťminútovky pridal druhý presný zásah hostí Richard Mráz. V prvej časti boli hokejisti Nitry strelecky aktívnejší (12:6), no v druhej tretine už Košice prestrieľali svojho súpera (14:6). Vicemajster síce v 49. min znížil presilovkovým gólom Martina Štrbáka, ale vyrovnať sa mu nepodarilo ani v záverečnej hre bez brankára. Nitra dosiahla vôbec prvý triumf vo finálových dueloch v histórii, keďže doteraz o titul ešte nehrala.

V poradí tretí zápas sa hrá v Nitre v nedeľu 13. apríla o 17.00 h.

Góly: 49. Štrbák (Deyl, R. Jenčík) – 2. J. Ručkay (Nádašdi, Miroslav Kováčik), 10. R. Mráz (Lelkeš)
Vylúčení: 4:6, navyše: Tománek (Nitra) DKZ za tri nedovolené zákroky hokejkou, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Paluška, Kubus – Znášel, Valach, 5852 divákov

Zostavy:
Košice: Staňa – Klouček, Deyl, Cebák, Štrbák, Kolba, Šeda, Macejko – Svatoš, T. Marcinko, M. Bartánus – G. Spilar, P. Bartoš, Jenčík – Bicek, Češík, Sojčík – Skalický, Matúš Chovan, Hrnka
Nitra: Kristan – König, Ordzovenský, M. Novák, Nádašdi, Bača, F. Kuzma, Ďurkech – L. Novák, Stümpel, Tománek – J. Ručkay, Miroslav Kováčik, H. Ručkay – Martin Segľa, T. Chrenko, Bajtek – Piačka, Lelkeš, R. Mráz

Aj v druhom finálovom stretnutí v Košiciach padol úvodný gól v 2. min, tentoraz sa však z neho na rozdiel od stredy tešili hráči Nitry. Hostia potrestali vylúčenie Kloučeka: Staňu prekonal Jakub Ručkay. Už v 4. min mohli domáci vyrovnať – pred Kristanom sa ocitol osamotený Svatoš, ale namieril len do brankára. V 9. min sa oprel do strely od modrej čiary Cebák, Kristan jeho pokus vyrazil. V 10. min nechala košická obrana Richardovi Mrázovi až neuveriteľne veľa priestoru, útočník Nitry si nakorčuľoval medzi kruhy a zvýšil na 2:0 pre svoj tím. Domáci potom mali ideálnu príležitosť vrátiť sa do zápasu, no pri 4-minútovom vylúčení Tománka nevyslali na súperovu bránku ani jednu riadnu strelu. V závere prvej tretiny ešte trafil Bajtek vedľa a Kováčik nad bránku.

V 24. min to zadovkou neefektívne skúšal Svatoš, úspešné nebolo ani Češíkovo zakončenie švihom. V polovici zápasu bol pri presilovke Marcinko voľný pred nitrianskym brankárom, ale jeho zakončeniu chýbal dôraz. V 36. min to bekhendom skúšal z dobrej pozície hosťujúci Lukáš Novák, Staňa bol pozorný.

V 42. min mal tretí gól Nitry na hokejke Henrich Ručkay, ale zo sľubnej pozície prestrelil. O dve minúty neskôr vystrelil domáci Bartánus, Kristan si pripísal ďalší úspešný zákrok. Domáci sa dočkali kontaktného gólu v 49. min: v presilovke sa oprel do strely kapitán Štrbák a svoj tím vrátil do zápasu. Vyrovnať potom mohol Jenčík, ale jeho strela švihom skončila v lapačke Kristana. V presilovke sa v 55. min nepresadil ani Bartoš a Kristana neprekonal ani Hrnka a v 58. min sa nepresadil Jenčík. Záverečný tlak východniarov vrátane krátkej power-play sa napokon neskončil úspechom. Hostia si ustrážili cenný triumf o jeden gól a vyrovnali stav série na 1:1.