Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Hliadky obcianskej poriadkovej sluzby mops 3.jpg
4
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Mesto Nitra, Ľudmila Synaková
6. novembra 2019 Správy Nitra od NitraDen.skTS NitraDeň.sk Diskusia()

Foto: Nitra má hliadky občianskej poriadkovej služby, Rómovia ich rešpektujú

Nitrianske mestské časti Dražovce a Krškany mali dlhodobo problémy , ktoré v poslednom období naberali na obrátkach, preto ich radnica vyriešila Miestnymi občianskymi poriadkovými službami (MOPS).

Miestne občianske poriadkové služby (MOPS) pomáhajú riešiť problémy v spolunažívaní väčšinového obyvateľstva s marginalizovanou menšinou mestských častí. Situácia sa stávala neúnosnou, príkladom je aj to, že v Krškanoch zatvorili predajňu potravín pre časté krádeže. Ako píše mesto, predavačky odmietali z vlastných vreciek platiť ukradnutý tovar.

Dražovce mali problém s obrovským množstvom odpadu vo dvoroch rómskej komunity, ale obyvatelia sa často sťažovali aj na krádeže ovocia a zeleniny zo záhrad. Obyvatelia boli zúfalí a chceli pomoc od mesta, písali dokonca petície. Radnica preto zriadila MOPS, ktoré financuje vďaka finančnej podpore Európskeho sociálneho fondu v rámci operačného programu Ľudské zdroje.

Hliadky obcianskej poriadkovej sluzby mops 1.jpg
Foto: Mesto Nitra, Ľudmila Synaková

Presnejšie ide o nenávratný finančný príspevok Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky v zastúpení Ministerstvom vnútra Slovenskej republiky na základe splnomocnenia o vykonávaní časti úloh riadiaceho orgánu sprostredkovateľským orgánom cez Operačný program Ľudské zdroje v celkovej výške 93 239,59 eur. Suma tvorí 95 percent z celkových oprávnených výdavkov a zvyšných 5 percent spolufinancuje mesto Nitra z vlastných zdrojov.

V meste teda pribudli hliadky občianskej poriadkovej služby, ktoré sú zložené z dvoch osôb zaškolených Mestskou políciou v Nitre. Ich úlohou je kontrolovať dianie v lokalitách, v ktorých majú trvalý alebo prechodný pobyt členovia marginalizovanej rómskej komunity.

Dôležité úlohy MOPS

Členmi MOPS sú aj Ján Lakatoš a Marek Lakatoš a ako informuje mesto, obaja sú skúsení a svojou komunitou akceptovaní a spoločne už štvrtý mesiac pôsobia v kritizovaných lokalitách.

V uliciach sa pohybujeme takmer počas celej pracovnej doby. Občanov upozorňujeme, aby pred domami nerobili divoké skládky. Usmerňujeme ich, aby neparkovali so svojimi autami pred bránami spoluobčanov a nebránili im tak výjazdu z dvorov. Toto sme riešili v Krškanoch,“ konštatujú bratranci Lakatošovci, z ktorých jeden je členom rómskej rady v Nitre. Aj preto má „medzi svojimi“ rešpekt.

Hliadky obcianskej poriadkovej sluzby mops 2.jpg
Foto: Mesto Nitra, Ľudmila Synaková

MOPS taktiež pomáhajú pri udržiavaní poriadku pri prevoze školopovinných detí z Orechovho dvora do Základnej školy v Nitre-Krškanoch. „Vezieme sa spolu s deťmi v autobuse a popritom dohliadame, aby vošli priamo do budovy školy, kde ich od nás prevezme učiteľka alebo asistentka. Túto úlohu máme aj v Dražovciach a na Borovej ulici v Nitre. Kontrolujeme aj dochádzanie detí do Špeciálnej školy na Mudroňovej ulici,“ informoval Marek Lakatoš.

Hliadky obcianskej poriadkovej sluzby mops 4.jpg
Foto: Mesto Nitra, Ľudmila Synaková

Ďalšou úlohou je aj riešenie rôznych problémov medzi majoritou a minoritou v mestských častiach. „Napríklad nedávno nás ohlásila vedúca reštaurácie na Ulici Jána Zelenáka v Dražovciach, že susedia hádžu „bodrel“ do jej záhrady. Kritizovaných susedov sme navštívili, dohovorili sme im a – problém je vyriešený. Pani krčmárka je spokojná, susedia sa správajú slušne, neporiadok k nej neprehadzujú,“ dodáva Ján Lakatoš.

Ďalšie riešenia problémov

Túto problematiku berieme naozaj vážne. Náročným a zložitým výberovým konaním sme na pracovnú pozíciu ambasádorky našli skúsenú osobu. Nastupuje začiatkom novembra a od jej pôsobenia si veľa sľubujeme,“ povedal hovorca Nitry Tomáš Holúbek.

Prostredníctvom ambasádorky pre komunity má radnica v pláne pomáhať znevýhodneným skupinám obyvateľov. Hoci je Nitra len na začiatku riešenia daných problémov, očakáva pokroky. Taktiež v Dražovciach aj Krškanoch vznikajú komunitné centrá na pomoc.

Hliadky obcianskej poriadkovej sluzby mops 3.jpg
Foto: Mesto Nitra, Ľudmila Synaková

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X