Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
5. júla 2013 Správy Nitra od NitraDen.sk© iDeň.sk, SITA, © SITA 2013 SITA, Titulná foto: © iDeň.sk

FOTO: Dnes sa začali cyrilo-metodské dni!

NITRA 5. júla  – Nitriansky hrad a podhradie sa dnes preniesli v čase do začiatku 9. storočia, kedy bola Nitra pod menom Nitrawa sídlom kniežaťa Pribinu. Pri príležitosti 1150. výročia príchodu svätých Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu pripomenul túto dávnu minulosť historický festival Pribinova Nitrawa. Zorganizovalo ho Regionálne združenie Váh – Dunaj – Ipeľ, mesto Nitra a Nitrianske biskupstvo. Svoje stany si v  podhradí rozvinuli družiny vladykov vo vojenskom tábore, pod hradbami ponúkali svoj tovar historickí remeselníci a medovina spivom lákala v dobovej krčme. Na počesť kniežaťa Pribinu sa konala slávnosť slnovratu a svoje umenie predstavili muzikanti a sokoliari. Šermiari si zmerali sily v Turnaji o meč kráľa Svätopluka.

NITRA: Pamätná dvojeurovka
Takto vyzerá nová pamätná dvojeurová minca. FOTO: SITANITRA: Uvedenie a prezentácia pamätnej dvojeurovej mince Nová dvojeurová pamätná minca vydaná pri príležitosti 1150. výročia príchodu misie Konštantína a Metoda na Veľkú Moravu. Nitra, 5. júl 2013. Foto: SITA/Martin Havran
NITRA: Nová poštová známka
Generálny riaditeľ Poštovej banky Marek Tarda počas uvedenia a prezentácie novej slovenskej poštovej známky vydanej k 1150. výročiu príchodu sv. Konštantína a Metoda na Veľkú Moravu. FOTO: SITANITRA: Uvedenie a prezentácia slovenskej poštovej známky Generálny riaditeľ poštovej banky Marek Tarda počas uvedenia a prezentácie slovenskej poštovej známky vydanej k 1150. výročiu príchodu Konštantína a Metoda. Nitra, 5. júl 2013. Foto: SITA/Martin Havran

Voľný vstup bol dnes do Biskupského paláca, Diecézneho múzea, expozície v kazematoch aj vo Vazulovej veži. V Katedrále svätého Emeráma si mohli návštevníci pozrieť výstavu Najstaršie doklady kresťanstva na Slovensku, ktorá predstavuje nálezy dokladajúce počiatky kresťanstva na našom území. „Sú to nálezy od doby rímskej až po románske obdobie, s vrcholom v dobe veľkomoravskej. Návštevníci môžu vidieť aj originál najstaršej knihy na Slovensku – Nitrianskeho evanjeliára,“ informoval riaditeľ Archeologického ústavu v Nitre Matej Ruttkay. Program prvého dňa cyrilo-metodských osláv vyvrcholí o 20:00 na Svätoplukovom námestí koncertom Slovenskej filharmónie, ktorá ponúkne premiéru oratória podľa eposu Jána Hollého Cirillo-metodiada. Večer dotvorí audiovizuálna a divadelná šou Veľkomoravský orloj. Hlavnými organizátormi osláv sú Mesto Nitra, Biskupstvo Nitra a Nitriansky samosprávny kraj.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X