Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
AGROKOMPLEX: 40. roèník
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
NITRA: Agrokomplex - otvorenie Zľava: minister hospodárstva TomᚠMalatinský, minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka ¼ubomír Jahnátek, minister životného prostredia Peter Žiga, premiér SR Robert Fico a primátor mesta Nitra Jozef Dvonè poèas prehliadky 40. roèníka medzinárodnej poľnohospodárskej a potravinárskej výstavy Agrokomplex. Nitra, 22. august 2013. Foto: SITA/Martin Havran
26. augusta 2013 Správy Nitra od NitraDen.sk© TASR. Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona. SITA/AP, iden.sk

FOTO: Premiér hovoril na Agrokomplexe aj o znižovaní cien potravín!

Nitra 26. augusta – Približne 450 vystavujúcich firiem sa prezentovalo na 40. ročníku   Medzinárodnej poľnohospodárskej výstavy Agrokomplex, ktorá sa v nedeľu skončila na výstavisku v Nitre. „Z dlhodobého hľadiska sa nám nedarí udržiavať produkciu potravín na dostatočnej úrovni. Dostali sme sa do situácie, keď je ohrozená potravinová sebestačnosť Slovenska,“ povedal počas výstavy prezident SR Ivan Gašparovič.

Podľa jeho slov sa budeme musieť rozhodnúť, či vlastnú potravinovú bezpečnosť budeme v budúcnosti zabezpečovať vlastnými prírodnými a ľudskými zdrojmi alebo dovozom potravín. „Tomuto sektoru môže výrazne pomôcť aj spotrebiteľ, v niektorých prípadoch len spotrebiteľ, ak bude od obchodníkov vyžadovať a nakupovať výrobky domácej produkcie,“ povedal prezident.

Tohtoročná úroda zrnovín je v porovnaní s minuloročnými úrodami lepšia, konštatoval premiér Robert Fico. „Odhady naznačujú, že u väčšiny poľnohospodárskych plodín budú úrody vyššie ako vlani. Bude predpoklad na postupné oživenie živočíšnej výroby a môže to priniesť aj zníženie cien potravín na pultoch predajní.“

Predseda predstavenstva Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov Slavomír Moravčík po rokovaní predstavenstva počas Agrokomplexu pripustil, že vytváraný tlak sa znižovanie cien sa už premieta do rokovaní s obchodníkmi. Zároveň však zdôraznil, že členovia zväzu nemajú možnosť znižovať ceny pekárenských a cukrárenských výrobkov.

„Znižovanie našich cien v súčasnosti nie je reálne, pretože už viac rokov produkujeme stratu. Ak by to malo pokračovať, budú nútené ďalšie pekárne opustiť trh. Pripomíname, že vlani, keď boli ceny obilnín vysoké, sme zvýšené výrobné náklady nedokázali v potrebnom rozsahu premietnuť do realizačných cien, lebo obchod to jednoducho neakceptoval. Teraz požaduje nižšie ceny, keď múka pre nás zatiaľ zlacnela len symbolicky,“ povedal.

Pre vládu SR je podľa slov premiéra Fica na prvom mieste potravinová bezpečnosť založená na vlastnej produkcii, výrobe kvalitných, bezpečných a cenovo dostupných potravín a ich lepšia propagácia medzi domácimi spotrebiteľmi. „Legislatíva stanovuje požiadavky na bezpečnosť potravín a kvalitatívne špecifikácie, v tejto oblasti sa aj u nás urobili významné kroky. Kontroly sme zamerali nielen na bezpečnosť potravín, ale aj na plnenie kvalitatívnych ukazovateľov,“ konštatoval. „Na svete neexistuje krajina, ktorá by mala ideálny systém výroby a kontroly kvality potravín,“ povedal počas veľtrhu poľský minister poľnohospodárstva Stanislaw Kalemba.

Súčasťou tohtoročného Agrokomplexu bola Národná výstava hospodárskych zvierat, družstevná kontraktačno-predajná výstava Coopexpo, výstava Obnoviteľné zdroje energie, výstava vidieckeho cestovného ruchu Regióny Slovenska a Živnostenské trhy. Novinkou bol Gazdovský dvor zameraný na spracovanie živočíšnych produktov a prezentácia Programu rozvoja vidieka SR formou náučného chodníka s názvom Na potulkách našim vidiekom.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X