Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Moj vlneny svet ukf titulka.jpg
9
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zdroj: www.ukf.sk
21. decembra 2018 Správy NitraFotogalérie od NitraDen.skUKF Diskusia()

FOTO: Keď sa stretne umelkyňa a príroda, vznikne výstava Môj vlnený svet

Galéria Univerzum Pedagogickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre hostí výstavu plstených obrazov a textilných objektov s názvom Môj vlnený svet. 

Autorka výstavy Mgr. Eva Pokorná je absolventkou Pedagogickej fakulty v Nitre, kde študovala v rokoch 1971 – 1975 aprobáciu matematika – výtvarná výchova. Od roku 1975 až do roku 1990 pôsobila ako učiteľka na základnej škole v Nových Zámkoch, od roku 1990 až do roku 2010 na ZUŠ Nové Zámky.

Výtvarnej tvorbe sa venovala už popri vyučovaní. Neskôr, už na dôchodku, sa presťahovala na Malú Lehotu, do obce v krásnom prírodnom prostredí. Tu sa jej naskytlo dosť času, miesta a inšpirácie pre vlastnú realizáciu.

Moj vlvneny svet ukf.jpg
Zdroj: www.ukf.sk

Keď so svojím manželom začali chovať ovce, bolo o všetkom rozhodnuté. Vlna, ktorú jej dávajú vlastné ovečky, nie je síce veľmi používaná na plstenie, no ona našla spôsob, akým je možné ju spracovať. Je drsnejšia, takže nie je vhodná na odevy, ale pre jej pevnosť a zaujímavú štruktúru ju používa ako základ. Naň potom kladie farbenú vlnu z oviec merino, ktorú kupuje v zahraničí. Tento postup je síce veľmi náročný, ale vo veľkej miere je takto využitý ich vlastný domáci produkt.

Jej hlavnou inšpiráciou je okolitá krajina a pozorovanie prírody vo všetkých premenách počas celého roka. V dielach, ktoré vystavuje, sa spája pravdivý obraz prírody vo všetkých jej krásach a premenách s pravosťou hodnotného materiálu, akým je práve prírodná vlna. Plsteniu sa výtvarníčka intenzívnejšie venuje od roku 2014. Prvú samostatnú výstavu mala v roku 2017 v priestoroch Pohronského múzea v Novej Bani. Nasledovala výstava v MSKC Žiar nad Hronom.

Moj vlvneny svet ukf2.jpg
Zdroj: www.ukf.sk

Kolekciu vystavených obrazov dopĺňajú šité bábiky, ktoré sú odeté do slovenských krojov z rôznych regiónov Slovenska. Zaujímavé sú aj priestorové objekty – imaginárne formácie milých tvorov, ktoré nadobúdajú ľudskú podstatu, alebo mýtické tvory autorkiných kreácií. Sú príťažlivými aj pre najmenších nielen pre ich zvláštne tvary, ale aj pre použitý materiál, z ktorého pozostávajú.

Ten materiál zostáva nielen podstatným spoločným menovateľom všetkých prác, ale aj priam čarovnou konzistenciou, ktorá visí na stene, predsa je niečím zvláštna. Nie je to len tvar, farba, je to vlastná hmota, ako hovorí Eva Pokorná: Môj vlnený svet,“ – dodal kurátor výstavy Daniel Szalai na záver úvodného slova.

Moj vlvneny svet ukf.jpg
Zdroj: www.ukf.sk
Moj vlvneny svet ukf.jpg
Zdroj: www.ukf.sk
Moj vlvneny svet ukf.jpg
Zdroj: www.ukf.sk
Moj vlvneny svet ukf.jpg
Zdroj: www.ukf.sk
Moj vlvneny svet ukf.jpg
Zdroj: www.ukf.sk
Moj vlvneny svet ukf3.jpg
Zdroj: www.ukf.sk

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X